O.Rydzyk: Jest wniosek do MSWiA ws. zbiórki na geotermię

PAP
opublikowano: 25-09-2008, 18:52

Komitet ludzi świeckich wystąpił do  Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o zgodę na publiczną zbiórkę pieniędzy na inwestycję geotermalną w Toruniu - poinformował w czwartek w Radiu Maryja o. Tadeusz Rydzyk.

"Nie wiemy, jak rozwiązać sprawy finansowe. Robi to Fundacja Lux Veritatis. Nam nie wolno ogłaszać publicznej zbiórki. Komitet specjalny ludzi świeckich zwrócił się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o zgodę na tę zbiórkę. Nie mamy odpowiedzi. Nie wiem, jak to będzie wyglądało" - oświadczył w swoim komunikacie o. Rydzyk, prezes fundacji.

Rzeczniczka MSWiA Wioletta Paprocka powiedziała w czwartek PAP, że z tego co wie, do tej pory taki wniosek nie wpłynął do resortu. "Natomiast kiedy wpłynie my go na pewno rozpatrzymy" - zapewniła.

O zamiarze wystąpienia przez komitet ludzi świeckich z wnioskiem o zgodę na przeprowadzenie zbiórki publicznej do MSWiA pod koniec sierpnia informował o. Jan Król, który w Fundacji Lux Veritatis koordynuje sprawy związane z geotermią. Jak podał wówczas, komitet mający wspierać badania geotermalne został powołany podczas spotkania 200 członków Kół i Biur Radia Maryja.

Prace przy odwiercie geotermalnym, który według koncesji ma sięgnąć 2950 metrów w głąb ziemi, rozpoczęto 30 sierpnia. W czwartek o. Rydzyk poinformował, że dotychczas odwiert osiągnął głębokość 1030 metrów.

Przedsięwzięcie miało być realizowane m.in. z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w wysokości 27 mln zł, ale pod koniec maja fundusz wypowiedział umowę w tej spawie ze względu na liczne uchybienia.

O. Rydzyk winą za problemy finansowe, z jakimi musi się borykać fundacja, obarczył obecny rząd.

"Teraz mamy nową lewicę i to widać, to idzie przez świat i to jest w Polsce. Tak bym powiedział, że partia, która nam tego zabroniła, koalicja rządząca, to jest lewica prawicy i prawica lewicy. I mamy takie rezultaty, jakie mamy. Ja mam nadzieję, że ludzie jakoś rozwiążą ten problem" - mówił redemptorysta.

"Polecamy waszej miłości do Pana Boga, ojczyzny, Radia Maryja, dzieł z nim związanych, tę trudną sprawę" - dodał.

Od początku września w parafiach w różnych częściach kraju odbywają się spotkania, w czasie których naukowcy związani z Radiem Maryja przekonują do zalet geotermii i objaśniają zawiłości techniczne. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / O.Rydzyk: Jest wniosek do MSWiA ws. zbiórki na geotermię