Podczas porannego środowego handlu, cena kontraktów na miedź notowanych na giełdzie Comex w Nowym Jorku podskoczyła o niemal 5 proc. Cena funta miedzi kształtowała się na poziomie około 4,718 USD. Pociągnęła za sobą też w górę wyceny akcji koncernów górniczych.
Z kolei kontrakty na LME zyskują w granicy 1 proc.
To reakcja na doniesienia, że prezydent Donald Trump nakazał Departamentowi Handlu USA zbadanie możliwych ceł importowych na wszystkie rodzaje tego metalu. To najnowszym z serii kroków mających na celu nałożenie opłat sektorowych w celu ochrony amerykańskich producentów i przebudowania globalnych łańcuchów dostaw.
Trump tłumaczy swoje stanowisko koniecznością zabezpieczenia interesów amerykańskich hutników i bezpieczeństwem narodowym. Stwierdził, że „…Wielki Amerykański Przemysł Miedziowy został zdziesiątkowany przez globalnych graczy atakujących krajową produkcję”. Departament Handlu ma do 270 dni na zbadanie importu i złożenie raportu Trumpowi.