Obawy o deficyt budżetowy osłabiają złotego

Joanna Pluta
opublikowano: 28-04-2009, 00:00

Złoty wciąż pod wpływem pogorszenia się sentymentu względem polskiej gospodarki po danych o kondycji finansów publicznych. Wczoraj rząd przyjął dokument odnośnie do planów wejścia Polski do strefy euro, w którym nie wyklucza się przyjęcia wspólnej waluty w 2012 r. Jednocześnie wiceminister finansów powiedział, iż wejście do ERM II w pierwszej połowie 2009 r. jest praktycznie niemożliwe.

Złotemu nie pomógł również raport Morgan Stanley, w którym przewidywany jest wzrost deficytu budżetowego do poziomu 5 proc. PKB w bieżącym roku. Jeśli taki scenariusz zrealizowałby się, zmniejszenie deficytu do 3 proc. PKB do 2011 r. może okazać się niemożliwe, co również przekreśliłoby plany przyjęcia euro w terminie.

Na fali tych doniesień oraz ogólnego pogorszenia sentymentu inwestycyjnego na światowych giełdach notowania EUR/PLN zwyżkowały do 4,6000, a USD/PLN wzrosły w okolice 3,5100.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Pluta

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu