Obawy o dystrybucję szczepionki Pfizera

Kamil Jaros, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 04-12-2020, 10:40

W trakcie wczorajszego popołudnia w Nowym Jorku, gdy kończyła się tamtejsza sesja, Pfizer poinformował, że w związku z problemami logistycznymi w tym roku dostarczy jedynie połowę zaplanowanej liczby dawek szczepionki na COVID-19, co popsuło nastroje. Na tyle, że kontrakt CFD na DAXa znalazł się pod poziomem 13200 pkt., a indeksy amerykańskie cofnęły się z wysokich poziomów, jakie osiągnęły w trakcie dnia.

Spółka zapewnia, że w przyszłym roku będzie w stanie dostarczyć miliard dawek, co zapewne będzie dużym wyzwaniem logistycznym zważywszy, że przechowywanie szczepionki wymaga bardzo niskiej temperatury.

Trzeba jednak zaznaczyć, że w przypadku indeksów z USA wspomniane cofnięcie nie było znaczące jeśli spojrzymy na wykres w skali H4, czy nawet H1. Obecnie dla średniej przemysłowej Dow Jones najbliższym wsparciem jest okolica 29500 pkt., czyli obszar leżący 500 pkt. niżej. Gdyby został teraz pokonany można było oczekiwać ruchu przynajmniej do 28800 pkt.

Dziś w kalendarzu makro wyróżnia się publikacja danych o stanie rynku pracy w USA. Czeka na nią cały świat, choć wpływ na rynki, o ile pojawi się zaskakująca wartość, będzie raczej tylko krótkoterminowy. Nie jest to jedyna publikacja, na którą warto zwrócić uwagę. Za nami są już dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle. Oczekiwano wzrostu m/m o 1.5 proc., a faktycznie zmiana wyniosła 2.9 proc., co przekłada się na zmianą r/r o 1.8 proc. Dziś poznamy także dane z kanadyjskiego rynku pracy, a także amerykańskie dane o wyniku wymiany handlowej z zagranicą oraz dane o zamówieniach w tamtejszym przemyśle, choć trzeba podkreślić, że potencjał wywołania zmiany wycen jest w tych ostatnich wypadach znacznie mniejszy.

Europejski poranek na rynku ropy jest pomyślny. Cena WTI podniosła się do 46.5 dolarów za baryłkę czyli osiągnęła kolejne maksimum w ramach ruchu po kwietniowym zamieszaniu i spadku cen jednej z serii kontraktów w strefę wartości ujemnych. Zwyżka to reakcja rynku na informację o decyzji grupy OPEC+ o podniesieniu limitów produkcji o 500 tys. baryłek dziennie począwszy od stycznia. Biorąc pod uwagę aktualny poziom produkcji, to tak naprawdę jest to krok w kierunku zbliżenia ustalonego limitu do tego, co już faktycznie jest produkowane. Rynek obawiał się większego poluzowania ograniczeń w wydobyciu. Ciekawie jest również na rynku złota. Cena znajduje się wciąż w fazie zwyżki i osiągnęła właśnie poziom 1844 dolarów za uncję. Wzrost cen z tego tygodnia może być pierwszym ruchem w ramach nowej fali wzrostów, a zatem kończącym trwającą od sierpnia fazę korekty. Barierą dla byków jest obecnie poziom 1860 dolarów.

Na rynku walutowym nadal słabo prezentuje się amerykański dolar, co sprzyja mocnej postawie par walutowych z dolarem z mianowniku. EURUSD trzyma poziom z wczorajszego popołudnia tuż pod 1.2175, a GBPUSD pod 1.3500. AUDUSD nadal znajduje się nad poziomem 0.7400. Tymczasem USDCAD przy wzroście ceny ropy spada do poziomu 1.2850 zbliżając

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane