Obietnica została spełniona

Katarzyna Kozińska, PAP
26-11-2004, 00:00

Sejm wezwał rząd do dokapitalizowania Polskiego Cukru jeszcze w tym roku. Tak naprawdę już to nastąpiło — spółka dostała akcje Kopexu.

Krajowa Spółka Cukrowa Polski Cukier (KSC) ma zostać dofinansowana 60 mln zł. Wczoraj Sejm przyjął uchwałę wzywającą rząd do dokapitalizowania jej taką właśnie kwotą, i to jeszcze w tym roku. I to jest możliwe, bo teoretycznie zostało już zrobione.

I wilk syty, i owca cała

Za tydzień, po siedmiu miesiącach czekania, KSC ma wreszcie formalnie objąć akcje Kopexu, giełdowej spółki ze Śląska. I na tym koniec dofinansowania.

— Resort skarbu wyraźnie zapowiedział, że w tym roku nie ma dla nas więcej środków. Mamy obietnicę, że po ocenie kondycji spółki na początku 2005 r. zdecyduje o dodatkowym zastrzyku finansowym — mówi Krzysztof Kowa.

I w ten oto sposób jeszcze w 2004 r. KSC zostanie dofinansowana, rząd spełni szlachetną wolę parlamentu, a parlamentarzyści będą sobie gratulować silnej ręki i stanowczych działań.

Na szczęście mniej

Dyskusje w tej sprawie ciągnęły się od kilku miesięcy. W pierwotnej wersji poselski projekt uchwały zakładał podniesienie kapitału zakładowego spółki o 223 mln zł. O takie wsparcie do resortu skarbu wystąpił też zarząd spółki. Jednak kluby SLD i PO kwestionowały wysokość kwoty. Resort chętnie więc przychylił się do propozycji zmniejszenia dofinansowania KSC w 2004 r. do 60 mln zł. Zwłaszcza że Tadeusz Soroka, wiceminister skarbu, wielokrotnie podkreślał, że resort nie ma, więc nie da pieniędzy na KSC. Krakowskim targiem w maju rząd zgodził się na dokapitalizowanie, ale nie gotówką, lecz akcjami innej spółki. Padło na Kopex. Po zamknięciu podwyższenia kapitału KSC zostanie największym udziałowcem śląskiej spółki (75 proc. akcji). Nie na długo jednak.

— Zamierzamy sprzedać te akcje, bo potrzebujemy gotówki. Już zgłaszają się inwestorzy, ale procedurę rozpoczniemy na początku 2005 r. — zapowiada Krzysztof Kowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obietnica została spełniona