Objaśnienia podatkowe to iluzja

opublikowano: 21-05-2019, 22:00

Resort finansów potwierdza, że jego objaśnienia podatkowe nie wiążą fiskusa, a ich moc ochronna jest teoretyczna.

Obok indywidualnych i ogólnych interpretacji prawa objaśnienia podatkowe miały być narzędziem zwiększającym bezpieczeństwo podatników dzięki gwarantowaniu jednolitego rozumienia i stosowania prawa przez organy skarbowe. Bardzo liczyli na nie przedsiębiorcy i doradcy podatkowi. Niepotrzebnie. Okazuje się bowiem, że w praktyce objaśnienia podatkowe wydawane przez Ministerstwo Finansów (MF) nie muszą być respektowane i od razu stosowane przez organy skarbowe. Wszystko zależy od ich oceny. Jeżeli skarbówka nie zechce, to objaśnień podatkowych MF nie musi stosować. Finalnie o ich moc ochronną firmy muszą walczyć w sądach. Wynika to z odpowiedzi MF na interpelację Katarzyny Osos, posłanki PO. Po tekście „PB” na temat wątpliwości co do mocy ochronnej objaśnień podatkowychposłanka w interpelacji zapytała rząd, czy zamierza nadać objaśnieniom podatkowym realną moc wiążącą i spowodować, żeby były stosowane przez organy skarbowe I instancji.

Filip Świtała, wiceminister finansów, odpowiedział, że MF nie planuje żadnych zmian w przepisach, ponieważ brak związania organów skarbowych objaśnieniami podatkowymi ministerstwa jest… słusznym rozwiązaniem. „Objaśnienia nie dają żadnej ochrony same przez się” — przyznaje wiceminister.

Tłumaczy, że aby zadziałały w praktyce, to podatnik musi je „aktywować”, czyli do nich się zastosować. To jednak nie daje mu gwarancji, że będzie bezpieczny, gdyż decyzja należy do organu skarbowego. Samodzielnie oceni on sprawę, czyli sprawdzi, czy firma dokładnie zastosowała się do objaśnienia. Jeżeli uzna, że nie, to podatnik nie jest chroniony. Pozostaje mu poskarżyć się do sądu administracyjnego. Objaśnienia podatkowe zostały wprowadzone ponad dwa lata temu. Dotychczas MF wydało ich 10.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane