Obligacje Arabii Saudyjskiej tanieją

opublikowano: 15-10-2018, 12:13

Widmo konfliktu z USA spowodowało przecenę obligacji Arabii Saudyjskiej, a 12-miesięczny kontrakt forward na jej walutę wzrósł najwyżej od trzech lat.

W sobotę prezydent Donald Trump mówił o możliwości „surowego ukarania” Arabii Saudyjskiej jeśli okaże się, że przyczyniła się do śmierci opozycyjnego dziennikarza. Dzień później władze Arabii Saudyjskiej ostrzegły, że próba karania królestwa może spotkać się z działaniami odwetowymi, przypominając iż "odgrywa ważną i wpływową rolę w gospodarce światowej".

Giełda w Rijadzie (Tadawul)
Zobacz więcej

Giełda w Rijadzie (Tadawul) fot. Bloomberg

W poniedziałek rentowność obligacji Arabii Saudyjskiej wartości 5 mld USD z terminem wykupu w 2028 roku wzrosła o 15 pkt. bazowych do rekordowych 4,63 proc. 12-miesięczny kontrakt forward na riala poszedł w górę o prawie 70 proc. do 106 i jest najwyżej od stycznia.

W niedzielę główny indeks saudyjskiego rynku akcji spadał nawet o 7 proc., ale na zamknięciu tracił 3,5 proc. W poniedziałek rośnie. Joice Mathew z United Securities uważa, że sprawcą jest fundusz inwestycyjny Arabii Saudyjskiej.

- Jest oczywiste, że wczorajsze zamknięcie było ich zasługą i myślę, że interwencja będzie kontynuowana – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu