Obligacje w cenie

W lipcu Polacy kupili detaliczne obligacje skarbowe o wartości nominalnej 213,8 mln zł

W lipcu Polacy kupili detaliczne obligacje skarbowe o wartości nominalnej 213,8 mln zł — podało Ministerstwo Finansów. Jeśli nie liczyć niestandardowych, krótkoterminowych ofert, jest to najwyższa wartość sprzedaży od stycznia 2014 r. Tradycyjnie największą popularnością cieszyły się papiery o najkrótszym, dwuletnim, terminie wykupu. Ich udział w sprzedaży wyniósł ponad 75 proc.

 Obecnie oprocentowanie dwulatek sięga 2 proc. w skali roku. W pierwszym roku odsetki są naliczane od wartości nominalnej papieru (100 zł), w drugim roku od wartości powiększonej o skapitalizowane odsetki — są one wypłacane dopiero w terminie wykupu. W ofercie resortu finansów są ponadto obligacje trzyletnie (w pierwszych sześciu miesiącach oprocentowanie wynosi 21 proc.), czteroletnie (2,0 proc. w pierwszym okresie odsetkowym) oraz dziesięcioletnie (2,5 proc. w pierwszym roku). W komplecie są to obligacje o zmiennym oprocentowaniu, zależnym od inflacji lub stawki WIBOR, powiększonych o marże w różnej wysokości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Obligacje / Obligacje w cenie