Czytasz dzięki

Obligacje Włoch drożeją

opublikowano: 04-09-2018, 11:48

Uspokajające deklaracje przedstawicieli rządu Włoch dotyczące przyszłorocznego budżetu spowodowały wzrost popytu na obligacje tego kraju.

Rentowność „dziesięciolatek” Włoch spadła najmocniej od siedmiu tygodni po tym jak wicepremier Matteo Salvini powiedział, że celem jest osiągnięcie deficytu sięgającego maksymalnie 2 proc. PKB. 

- Wzrost cen odzwierciedla bardziej wstrzemięźliwy ton wypowiedzi Salviniego w ostatnich dniach, które w istocie wskazują, że deficyt w 2019 roku nie przekroczy 3 proc. – powiedział Antoine Bouvet, strateg Mizuho International Plc.

We wtorek rentowność obligacji 10-letnich Włoch spadła o 11 pkt. bazowych do 3,05 proc. 

Analitycy Citigroup uważają, że rząd Włoch może okazać się mniej wojowniczy niż inwestorzy obawiali się do niedawna, a jego działania skupią się raczej na „zerokosztowych” rozwiązaniach niż forsowaniu kosztownych reform. Przyznają jednocześnie, że „czynnik strachu” może przekładać się na większą zmienność w nadchodzących tygodniach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane