Obniżka cen przeniosła się na krajowy rynek paliw

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 02-11-2000, 00:00

Obniżka cen przeniosła się na krajowy rynek paliw

Mimo nie najlepszych rokowań analityków co do dalszej tendencji na rynku paliwowym, ceny ropy zaczęły spadać. Tymczasem jeszcze niedawno istniało realne zagrożenie, że notowania ropy podskoczą do 35-40 dolarów. Na razie tak się nie stało, a ceny ropy zbliżyły się do poziomu 30 dolarów.

SPORA w tym zasługa Organizacji Państw Eksporterów Ropy Naftowej. Z końcem października kraje członkowskie OPEC (bez Iraku) zdecydowały się podwyższyć produkcję ropy o 500 tys. baryłek dziennie. Wcześniej ta organizacja ustaliła, że podwyższy automatycznie produkcję tego surowca, jeśli cena koszyka siedmiu gatunków ropy OPEC przez kolejnych 20 dni sprzedaży utrzyma się na poziomie powyżej 28 dolarów za baryłkę.

CAŁA sprawa rozstrzygnęła się w miniony piątek. Jak się okazało, właśnie piątek był dwudziestym dniem w którym cena ropy OPEC przekraczała ustalony limit. Dzięki czwartemu w tym roku zwiększeniu produkcji ropy 10 krajów OPEC będzie wytwarzało dziennie 26,7 mln baryłek.

TYMCZASEM kierownictwo OPEC zapewniło, że jeśli ciężka zima spowoduje braki ropy i jej produktów w Stanach Zjednoczonych, to Organizacja Państw Eksporterów Ropy Naftowej nie zawaha się wypuścić na rynek dodatkowe ilości tego surowca.

RÓWNIE ważna dla rynku co wzrost wydobycia okazała się informacja zapewniająca kontynuację dostaw ropy ze strony Iraku. Z tego kraju pochodzi blisko 5 proc. ropy, która trafia na światowe rynki. Zatem gwałtowne zamrożenie dostaw tego surowca z Iraku mogłoby wywołać panikę na giełdach handlujących ropą. W efekcie tego należałoby się spodziewać wyraźnego wzrostu cen ropy.

UTRZYMUJĄCA SIĘ w ostatnich dniach tendencja spadkowa cen ropy na światowych giełdach skłoniła rodzime rafinerie do ogłoszenia przeceny paliw na krajowym rynku. Od 1 listopada PKN Orlen obniżył ceny paliw o 60-80 zł za tonę, czyli o 6 do 7 groszy za litr. Benzyna bezołowiowa Super Plus 98 stanieje o 80 zł na tonie, a benzyna bezołowiowa Eurosuper 95 oraz etylina 94 A (z dodatkiem alkoholu) oraz przejściowy olej napędowy stanieją o 60 zł na tonie. Od 2 listopada ceny paliw, obniży także Rafineria Gdańska, średnio o 70 zł za tonę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane