OBOP: PZU jest najpopularniejszym ubezpieczycielem

Paweł Kubisiak
opublikowano: 16-04-2002, 19:04

Rynek ubezpieczeń w Polsce wydaje się nie być zmonopolizowany. Chcąc ubezpieczyć się na życie, możemy wybierać spośród ofert 36 zakładów. Taka sama liczba podmiotów oferuje ubezpieczenia majątkowe lub inne niż na życie ubezpieczenia - osobowe.

Według raportu OBOP-u z 16 kwietnia 2002 r. najbardziej znaną firmą ubezpieczeniową jest Powszechny Zakład Ubezpieczeń, który spontanicznie wymieniło 79 proc. badanych. Do czołówki należą również towarzystwa Warta i Commercial Union (wymienione przez 20 proc. badanych) oraz Nationale Nederlanden. (15 proc. badanych). W dalszej kolejności jest Amplico AIG Life, Allianz i Winterthur (5 proc.). Poniżej 5 proc. odpowiedzi uzyskały: AIG, Compensa, Polisa, Samopomoc i Polonia.

Głównymi klientami towarzystw ubezpieczeniowych są osoby w wieku 30-59 lat. W grupie 30-39 lat ubezpieczonych jest 76 proc. osób, 40-49 lat 81,1 proc., a w grupie osób 50-59 letnich 76,6 proc. badanych.

Decyzja o ubezpieczeniu się w którymś z działających na polskim rynku towarzystw jest związana z wykształceniem. Najrzadziej ubezpieczają się osoby najmniej wykształcone (52,5 proc. badanych z wykształceniem podstawowym), najczęściej zaś posiadający wyższe wykształcenie (81 proc.).

Zainteresowanie ubezpieczeniem związane jest też z poziomem dochodu ankietowanych. Wśród respondentów, których średni miesięczny dochód netto na osobę nie przekracza 315 zł, ubezpieczonych jest 61 proc., a w grupie osób, których dochód na osobę przekracza 575 zł, 79 proc.

Niezaprzeczalnym liderem na rynku ubezpieczeń jest Powszechny Zakład Ubezpieczeń. Wśród osób, które zadeklarowały, że korzystają z ubezpieczeń innych niż społeczne i emerytalne, 80 proc. twierdzi, że jest klientem PZU. Oznacza to, że z usług tej firmy korzysta prawie co drugi badany, a dokładnie 54 proc. respondentów.

Z ofert towarzystw ubezpieczeniowych najczęściej respondenci wybierają ubezpieczenia na życie. Indywidualnie ubezpieczyło się 41 proc. badanych. Drugą najbardziej „popularną” usługą jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, z którego korzysta 32 proc..

Raport o rynku ubezpieczeń przygotowano na podstawie danych, które uzyskano w styczniu, lutym i marcu 2002 r. w badaniu TNS Finance Index.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu