Ocetix nie dla Delty

JBR
opublikowano: 25-07-2005, 00:00

Wytwórnia Ocetix istnieje od ponad 50 lat. Musiała się zdziwić, gdy markę Ocetix Urząd Patentowy przyznał jednoosobowej spółce Delta z Piotrowic.

Delta działa od 1997 r., a w 1998 r. zgłosiła wniosek o objęcie ochroną marki Ocetix, którą uzyskała w 2002 r. Grudziądzka Wytwórnia Octu i Majonezu Ocetix zażądała wtedy unieważnienia znaku. Zdaniem wytwórni, rejestracja naruszyła jej prawa osobiste i majątkowe. Urząd Patentowy (UP) zgodził się z tym i dziewięć miesięcy temu marka została unieważniona.

Delta nie pogodziła się z tą decyzją i zaskarżyła ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie.

— UP stwierdził, że przy rejestracji marek priorytet ma nazwa przedsiębiorstwa. Przecież słowo Ocetix nie stanowi całości nazwy firmy z Grudziądza. W dodatku ta nie wykazała, w jaki sposób naruszono jej prawa. Ocetix i Delta działają na rynkach lokalnych, nigdy nie spotkają się w normalnym obrocie — przekonywała sąd Anna Gołębiowska, radca prawny Delty.

Dodatkowym argumentem miał być fakt, że grudziądzki Ocetix nie starał się specjalnie o rejestrację tego słowa jako swojej marki.

— Zgłosił ją co prawda trzynaście lat temu, ale nie dopełnił formalności i postępowanie umorzono — twierdzi Anna Gołębiowska.

WSA jednak nie dał się przekonać, skargę Delty oddalił, a decyzję o unieważnieniu marki podtrzymał.

Sąd uznał też, że choć brak przypadków pomylenia przez klientów wyrobów piotrowickich i grudziądzkich, takie ryzyko istnieje. Po uprawomocnieniu się wyroku marka nie będzie należeć do nikogo. Jednak inne firmy próbujące zarejestrować Ocetix zapewne spotkałby taki sam los jak Deltę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JBR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ocetix nie dla Delty