Ochrona staje się fikcją

DI
opublikowano: 29-08-2012, 00:00

PRAWO PRACY

W ostatnim roku gwałtownie wzrosło bezrobocie wśród osób w wieku 55+. Przepis mający chronić osoby starsze przed utratą pracy (cztery lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego) paradoksalnie jest przyczyną tego, że nie są one zatrudniane albo że… tracą pracę. Pracodawcy nie przyjmują pracowników na czas nieokreślony, ponieważ boją się problemów, jeśli pogorszy się kondycja firmy. Związanie się z osobą w wieku ochronnym jest dla pracodawcy jak wyrok, stąd kładą oni duży nacisk na elastyczne formy zatrudnienia.

Inna kwestia to wydajność pracy osób w starszym wieku, monitorowanie ich stanu zdrowia i zwalnianie do lekarza. Tu rozwiązaniem jest elastyczna organizacja pracy, indywidualny i ruchomy czas, możliwość odrobienia zaległości itd. Kolejny problem to podwyższanie kwalifikacji. Niestety, w dalszym ciągu niewielu pracujących Polaków uczestniczy w instytucjonalnych czy pozainstytucjonalnych formach dokształcania, a w grupie 55+ jest w tej dziedzinie najgorzej.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ochrona staje się fikcją