Od miłości do nienawiści

Zbigniew Lew-Starowicz
opublikowano: 26-06-2009, 00:00

Typowa historia: wielka miłość, ślub, rodzina. A po pewnym czasie kryzys, np. z powodu romansu, walki o władzę w związku, "niezgodności charakterów". Jedno z partnerów wszczyna działania rozwodowe. No i się zaczyna.

Sprawa rozwodowa przeobraża się w wyniszczającą wojnę. Zakochani kiedyś partnerzy stają się wrogami. W tym artykule zajmę się zachowaniami żon rozwodzących się biznesmenów, w następnym — ich mężów. Wiele danych pochodzi z mojej praktyki terapeutycznej i roli biegłego seksuologa w sprawach rozwodowych.

Jakie są oczekiwania wobec terapeuty żon biznesmenów w rozpadających się związkach? Oto kilka najczęściej spotykanych wariantów.

Jak go zatrzymać przy sobie? Po dokładnym odtworzeniu dziejów związku i kryzysu oczekują konkretnych rad. Czy lepiej przeczekać, aż minie fascynacja kochanką? Podejmować próby współżycia seksualnego? A może kazać mu się wynieść z domu? Powiedzieć dzieciom, co robi?

Romans męża różnie wpływa na seks. Niektóre żony odczuwają wstręt do niewiernego, inne — przypływ pożądania. Zdarza się również, że zaczynają rywalizować z kochanką i od seksuologa oczekują informacji o wyrafinowanej sztuce miłosnej, która uczyni z nich partnerki atrakcyjniejsze od rywalek.

Są żony traktujące niewiernego małżonka jako chorego, "opętanego" przez inną kobietę. I chcą mu pomóc. W trakcie kolejnych wizyt opisują aktualny stan romansu męża, stosowane wobec niego strategie. Zabezpieczenia majątku nie traktują jako formy walki z partnerem, lecz jako zminimalizowanie następstw jego romansu. Wierzą, że się "otrząśnie" i wróci. W jednym ze znanych mi przypadków mąż przed podjęciem działań rozwodowych nie wątpił w przyjaźń i dobrą wolę żony i przepisał na nią cały majątek. Nie był jednak w stanie uwolnić się od afektu do kochanki, która — po jego rozwodzie — triumfowała do czasu, kiedy się przekonała, że partner nie ma pieniędzy.

Jak go skutecznie zniszczyć? Ten motyw szukania pomocy może się wydawać zaskakujący, ale jest prawdziwy w wielu przypadkach. Żony na ogół dobrze wiedzą, jakie są słabe punkty partnera i jak można mu zaszkodzić, np. w urzędzie skarbowym, w opinii środowiska. Nie chcą jednak czuć się winne i dlatego czekają na "zielone światło", przyzwolenie od terapeuty. Zdarza się, że mam do czynienia z finezyjną manipulacją. Motyw "zniszczenia" męża jest oczywisty — ogołocony nie będzie atrakcyjny dla innej kobiety, a zdobycie majątku stanie się dla byłej żony polisą na życie. Mężowie, w fazie harmonijnego związku, często zwierzają się żonom ze swych biznesowych poczynań. Przy rozwodzie one mogą to wykorzystać i często to robią. Inne żony korzystają z mody na sensacje — z detalami ujawniają historię małżeństwa, swoje cierpienie, ciemne strony męża. Niszczą go medialnie.

Jak go traktować w trakcie sprawy rozwodowej? Rady adwokatów to jedno, rady terapeuty — drugie. Pytania dotyczą zachowań w sądzie dobrze widzianych przez sędziego. Obecnie pojawiła się moda na oskarżanie mężów o molestowanie seksualne dzieci. Jedne żony chcą się dowiedzieć, jakie zachowania są szczególnie obciążające, inne opisują rzekome poczynania małżonka wobec dziecka, by później wykorzystać terapeutę w sprawie rozwodowej czy karnej. Przygotowują "papiery" na męża. Są przekonane, że im młodsze dziecko, tym dowód będzie bardziej przekonujący. Zdarza się, że niezadowolone z przebiegu sprawy rozwodowej żony obciążają partnera, np. oskarżeniami o patologiczne zachowania seksualne wobec nich, impotencję czy inne zaburzenia. Albo ujawniają jego rzekomy homoseksualizm.

Jak "chronić" dziecko przed nim? Kierowanie się dobrem potomstwa jest powszechnie deklarowane. Im bardziej mąż jest uczuciowo związany z dzieckiem, tym boleśniej można go ugodzić przez oddalenie od niego. I również tu często się pojawia potrzeba ucieczki od poczucia winy. Zadawane są pytania sugerujące odpowiedzi, których celem jest odsunięcie partnera od dzieci, wywołanie w nich niechęci do ojca.

Zdarza się również, że zgoda na kontakt męża z dziećmi przybiera charakter handlu: im więcej dasz, tym częściej pozwolę ci spotykać się z nimi.

Bywają i bardziej optymistyczne zachowania, np. prośby o radę, jak rozmawiać z dziećmi, by nie straciły szacunku do ojca i nadal go kochały, propozycje rozmowy z nimi w celu neutralizowania niechęci do ojca itp.

Jak sobie radzić z uczuciami do niego? Panie nadal kochające męża pytają, jak sobie radzić w takiej sytuacji, czy zgodzić się na rozwód, czy też nie? Inne szukają pomocy z powodu nienawiści do męża, przestraszone jej intensywnością, morderczymi fantazjami i zakresem wywołanych przez nie zniszczeń. Nie chcą aż tak nienawidzić. Są zaskoczone sobą. Sesje terapeutyczne pełne są dramatyzmu. Jak się dowartościować?Poprawa samooceny w roli kobiecej jest bardzo ważna w przypadku sprawy rozwodowej sprowokowanej przez męża. Pytania do terapeuty: Czy jestem atrakcyjna? Czy mam szansę być kochana? mogą się czytelnikom wydawać dziwne, ale trzeba rozumieć stan psychiczny pytającej. Monogamiczne z natury kobiety odczuwają opory przed szukaniem pocieszenia w ramionach innego mężczyzny i pytają, czy mogą to zrobić, czy to im pomoże przetrwać kryzys. Inne chcą wiedzieć, czy romans ze znanym mężczyzną będzie bolesny dla męża, jak się czuje w takiej sytuacji mężczyzna?

Żony biznesmenów, podobnie jak inne partnerki niewiernych mężów, cierpią w przebiegu spraw rozwodowych, doświadczają nienawiści, dyszą pragnieniem zemsty, zniszczenia partnera, odsunięcia go od dzieci, przeżywają rozterki. Mają jednak większe pokusy i motywowane niena-wiścią możliwości szkodzenia w sprawach majątkowych, medialnych, prestiżowych.

Zbigniew Lew-Starowicz: Żony biznesmenów, podobnie jak inne partnerki niewiernych mężów, cierpią w przebiegu spraw rozwodowych. Mają jednak większe pokusy i motywowane nienawiścią możliwości szkodzenia w sprawach majątkowych, medialnych, prestiżowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Lew-Starowicz

Polecane