Od przyczep i naczep po nowemu

Paweł Jakubczak
opublikowano: 04-07-2006, 00:00

Od lipca polskie firmy, które wynajmują przyczepy i naczepy w obrocie międzynarodowym, muszą zmienić sposób rozliczania VAT.

Polski przedsiębiorca, najemca przyczep, naczep i wagonów kolejowych do tej pory rozliczał podatek od towarów i usług w Polsce. Od lipca musi to robić w kraju wynajmującego. Taki przepis zawiera rozporządzenie Rady Unii Europejskiej nr 1777/2005 z 17 października 2005 r. Obowiązuje ono wszystkie kraje członkowskie.

Gdy Polak jest najemcą

Jak rozliczać VAT po nowemu? Załóżmy, że polska firma wynajmuje przyczepy od partnera z Francji. Dotąd rozliczała VAT w Polsce na zasadzie samonaliczenia. Było to wygodne i tanie rozwiązanie, gdyż wymagało jedynie wykazania podatku w deklaracji VAT jako jednocześnie należnego i naliczonego, co nie wiązało się z angażowaniem gotówki na opłacenie podatku.

— Po 1 lipca będzie go naliczał jej partner z Francji na fakturach za najem wagonów — wyjaśnia Tomasz Olkiewicz, radca prawny, partner w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy.

Tak więc polski przedsiębiorca nie tylko zapłaci Francuzowi za najem wagonów, ale będzie dodatkowo musiał wyłożyć gotówkę na francuski VAT (patrz przykład w ramce). Co prawda odzyska ten podatek, ale nie tak prosto jak dotąd.

— Przedsiębiorca musi złożyć wniosek do fiskusa we Francji i poczekać na zwrot podatku około dziewięciu miesięcy. Zależnie od kraju Unii czas oczekiwania na zwrot pieniędzy może jednak wynieść nawet do kilku lat — mówi Tomasz Olkiewicz.

Gdy Polak wynajmuje

A jak będzie rozliczany VAT, jeśli to polska firma wynajmuje przyczepy, naczepy lub wagony kolejowe firmie zagranicznej? Dotychczas wynajmujący wystawiał fakturę bez polskiego VAT, a zagraniczny kontrahent rozliczał podatek w swoim kraju. Od lipca polski przedsiębiorca (wynajmujący) musi wystawić fakturę z naszym podatkiem VAT (22 proc.) i zapłacić go w urzędzie skarbowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Jakubczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu