Od stycznia zatory pod kontrolą

opublikowano: 23-09-2019, 22:00

Dłużnicy, którzy zalegają kontrahentom z płatnościami, mają czas na ich uregulowanie do końca roku.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) we wczorajszym komunikacie przypomniał, że zostało jeszcze 100 dni do wejścia w życie pakietu przepisów ograniczających zatory płatnicze. Zmiany będą obowiązywać od początku przyszłego roku.

— Zachęcam, aby przedsiębiorcy dobrze wykorzystali czas i uregulowali zaległe płatności i jak najszybciej dostosowali się do nowych przepisów przeciwdziałających zatorom płatniczym— mówi Tomasz Chróstny, wiceprezes UOKiK.

Nowe regulacje skrócą terminy płatności w transakcjach między przedsiębiorcami lub innymi podmiotami objętymi zakresem działania ustawy. Instytucje publiczne będą musiały regulować swoje należności w ciągu 30 dni. Wyjątek przewidziano dla podmiotów leczniczych, które będą miały 60 dni na zapłatę. W przypadku transakcji, w których na pieniądze czekają mikro-, małe lub średnie firmy, a ich dłużnikiem jest większy kontrahent, termin płatności ustalony w umowie nie może przekroczyć 60 dni.

Zwiększona została też wysokość odsetek, jakich może domagać się przedsiębiorca, jeżeli druga strona transakcji handlowej nie płaci terminowo za towary lub usługi. Ponadto od nowego roku najwięksi dłużnicy muszą liczyć się z karami finansowymi, które będzie nakładał UOKiK. Urząd będzie mógł reagować w przypadku, gdy suma zaległych świadczeń pieniężnych przedsiębiorcy w ciągu trzech kolejnych miesięcy wyniesie co najmniej 5 mln zł. Taki próg ustalono dla postępowań wszczynanych do 2021 r. W późniejszych latach działania będą podejmowane wtedy, gdy wartość zaległości przekroczy 2 mln zł.

— Nowe przepisy poprawią płynność finansową przedsiębiorców, głównie mikro-, małych i średnich — uważa Tomasz Chróstny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane