Od takiej operacji nie ma odwrotu

MEW
opublikowano: 30-01-2007, 00:00

Politycy uważają, że połączenie obu nadzorów jest konieczne. Wymaga to jednak zmian w konstytucji.

Politycy uważają, że połączenie obu nadzorów jest konieczne. Wymaga to jednak zmian w konstytucji.

Zbigniew Chlebowski

wiceszef klubu Platformy Obywatelskiej

Pomysł połączenia tych instytucji znalazł się w naszym planie opracowanym przez gabinet cieni. Taki projekt zyskałby więc poparcie naszego klubu. Jednak w takiej sytuacji, jaką mamy dziś, tego nie da się przeprowadzić. Konieczne są najpierw zmiany w przepisach regulujących działanie KRRiT, ponieważ ten organ jest za bardzo upolityczniony. Trzeba wprowadzić takie przepisy, aby rząd nie miał bezpośredniego wpływu na mianowanie jej członków. A co do zasady — połączenie byłoby korzystne dla rynku.

Jerzy Szmajdziński

szef klubu SLD

Od pewnego czasu myślimy o tym, czym i w jaki sposób zastąpić KRRiT w sytuacji, kiedy z biegiem czasu zmniejsza się liczba przyznawanych częstotliwości, a proces rekoncesjonowania także jest coraz bardziej ograniczony. To powoduje, że znaczenie KRRiT będzie stopniowo maleć. Dlatego uważamy, że połączenie jej z UKE nie jest złym pomysłem. Nie będziemy temu przeciwni.

Antoni Mężydło

poseł Prawa i Sprawiedliwości

Połączenie regulatora rynku telekomunikacyjnego z regulatorem rynku medialnego jest wręcz konieczne w dobie konwergencji. Od tego nie ma odwrotu. Oczywiście taka operacja będzie wymagać zmian prawnych w konstytucji, ponieważ KRRiT jest w niej umocowana. Myślę jednak, że to nie będzie specjalnie trudne, gdyż małe zmiany w konstytucji są do przeprowadzenia. Kiedy takie połączenie mogłoby nastąpić? Najpierw musi być wola polityczna. Wydaje się, że ona jest. Nawet chyba Platforma Obywatelska popiera taką koncepcję, więc to jest do zrobienia. Nie obawiam się upolitycznienia nowego superurzędu przez KRRiT. W przyszłości znikną przyznawane przez nią koncesje. O rynku będzie więc decydował rynek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane