Odbicie po OFE

W piątek inwestorzy z warszawskiej giełdy znaleźli wreszcie grunt pod nogami. Mimo to czerwiec był najgorszym miesiącem dla WIG20 od 21 miesięcy.

WIG20 odbił się 0 3,1 proc. Zyski przyniosły wszystkie należące do indeksu spółki, a kupujących wspierało „strojenie okien” funduszy po fatalnym dla wyników czerwcu (jeszcze w czwartek czerwcowe straty indeksu sięgały 12,4 proc, a przynajmniej 2,5 proc. spadkiem zakończyły się w trzy z poprzednich sześciu sesji). Ostatecznie miesiąc zamknął się 9,6 proc. przeceną indeksu blue chipów, największą od września 2011 r.

Wczorajsze odbicie z szesnastomiesięcznych minimów kontynuował kurs Synthosu (+6,1 proc.). DM PKO BP podwyższył rekomendację dla spółki do "trzymaj". Obniżył jednak cenę docelową do 4,68 zł. Z najniższych pułapów od listopada odbiły się notowania Lotosu (+6,2 proc.). Walne spółki zdecydowało o niewypłacaniu dywidendy z ubiegłorocznego zysku. Listę trzech najmocniej zwyżkujących blue chipów zamknęła JSW (+6,9 proc.). Inwestorzy wyprzedawali akcje górniczego potentata przez spadki cen węgla na światowych rynkach i perspektywę wejścia do obrotu akcji pracowniczych. Jednak zdaniem Krzysztofa Zarychty z DM BDM koniunktura na rynku węgla powinna ustabilizować się w najbliższych miesiącach.

Nieco mniejszą skalę odbicia zaobserwować można było w segmencie mniejszych spółek. mWIG40 zakończył dzień 1,5 proc. zwyżką, sWIG80 zyskał 0,4 proc., a WIG Plus zakończył handel na zero. W przeciwieństwie do WIG20 dwa ostatnie indeksy zdołały jednak zakończyć czerwiec na plusie. Poniżej przegląd wiadomości z małych i średnich spółek.

O 48,9 proc. załamały się notowania Polimeksu, które ponownie znalazły się najniżej od 10 lat. Do obrotu weszło 416,7 mln akcji nowych emisji skierowanych do wierzycieli spółki.

W kierunku trzymiesięcznego maksimum z połowy czerwca ponownie zmierzają notowania Agory (+3,6 proc.). Ceny gazety wyborczej wzrosną do 2,5 zł od poniedziałku do środy i 2,9 zł w kolejne dni.

Sporą część strat z korekty odrobiła ABC Data (+6,7 proc.). Sprzedaż w kwietniu i maju wzrosła o 49 proc. r/.r.

W pobliżu historycznego szczytu utrzymują się notowania Amiki (+0,1 proc.). Spółka wypłaci 4,58 zł dywidendy na akcję. Stopa premii z zysku zbliży się do 6 proc.

Najniżej od miesiąca znalazły się notowania Kino Polska (-1,7 proc.). Nie pomogła decyzja o przeznaczeniu na dywidendę 50 gr. na akcję.

Najwyżej od trzech miesięcy znalazły się notowania Radpolu (+3,3 proc.).Po przejęciu spółki Finpol Rohr emitent zapowiada, że do 2015 r. osiągnie rentowność 10 proc. netto i 300 mln zł przychodów.

Z najniższych poziomów od początku miesiąca odbiły się notowania Kopeksu (+3,5 proc.). Nowym prezesem spółki zostanie Józef Wolski.

Stan pozsiadania z wczoraj zachowali akcjonariusze Gino Rossi (0,0 proc.). Spółka spłaciła 20 mln zł zadłużenia wobec banków.

Po historycznym dnie wciąż szoruje indeks rynku NewConnect (-0,1 proc.). Mimo dekoniunktury najwyżej od debiutu sprzed ponad dwóch lat znalazły się notowania Agroligi (+4,4 proc.). Do końca roku spółka podejmie decyzję ws. przenosin na „dużą giełdę”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane