Odbicie trwa

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 07-12-2021, 11:25

Początek tygodnia upływa w wyśmienitych nastrojach wraz z tym jak zmniejszyły się obawy dotyczące Omikrona, a chińskie władze wyraziły gotowość do dalszego wsparcia gospodarczego przez luzowanie polityki monetarnej. W efekcie niemiecki Dax wybija się górą z trwającej od kilku dni konsolidacji. Rejon 15500 pkt., który dotychczas ograniczał od góry rynek, staje się obecnie wsparciem.

Wczorajsza sesja na Wall Street przyniosła niemalże 2% wzrosty przemysłowego Dow Jonesa, a dziś notowania kontraktów terminowych dalej pną się na północ. Dystans nadrabiają spółki technologiczne, bowiem w przypadku tego na Nasdaqa jest to już przeszło 1.5%. Pamiętajmy jednak, że informacje dotyczące zagrożeń związanych z nowym wariantem koronawirusa są w tym momencie najbardziej istotne dla inwestorów. Wczoraj świat obiegła informacja, że pojawienie się Omikrona w RPA nie przełożyło się na wzrost ilości osób hospitalizowanych. Badania dotyczące tego czy zaszczepione osoby posiadają wystarczającą ochronę przed nim trwają, a ich wyniki powinniśmy poznać przed końcem roku. To one będą kluczowe dla przyszłości rynku akcyjnego, niemniej jednak część inwestorów zachęcona pozytywnymi informacjami związanymi z łagodnymi skutkami zakażenia już przystąpiła do kupowania przecenionych akcji. Spływające dotychczas informacje wpisują się w scenariusz podkupowania dołków, niemniej jednak dopóki wszystkie zagrożenia związane z nowym wariantem nie będą jasne, to należy się liczyć z podwyższoną zmiennością.

Sentyment mogły wesprzeć dodatkowo opublikowane dziś listopadowe dane o wymianie handlowej Chin. Zarówno dynamika eksportu, jak i importu okazała się powyżej prognoz rynkowych, co wpisuje się w scenariusz kontynuacji odbicia. Zakończone dziś posiedzenie Banku Rezerwy Australii, obok wzrostu apetytu na ryzyko, sprzyja odbiciu notowań AUDa. RBA bowiem zakomunikował, że nie spodziewa się, że pojawienie się nowego wariantu koronawirusa wytrąci gospodarkę z ożywienia. Po tym jak kurs AUDUSD w piątek znalazł się na rocznych minimach, dziś kontynuowane jest podejście w kierunku 0.71. Spadek ryzyk związanych z nową mutacją wirusa nieintuicyjne umacnia dolara, co jest wynikiem tego, że w takim środowisku Fed może wcześniej zdecydować się na podwyżki stóp procentowych. Kurs EURUSD spada zatem poniżej 1.13, a odpływ kapitału widać od innych bezpiecznych przystani jak japońskiego jena czy franka szwajcarskiego. Złoto stabilne poniżej 1780 USD za uncję. Nadzieje na to, że Omikron nie zmniejszy popytu sprzyjają odbiciu notowań ropy. Baryłka WTI wychodzi powyżej 71 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane