Odejście Blattera wywołało wyprzedaż w Katarze

opublikowano: 03-06-2015, 11:59

Giełda w Katarze zanurkowała po rezygnacji Seppa Blattera ze stanowiska prezesa FIFA. Wywołała ona obawy o utratę przez kraj organizacji Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2022 r., informuje Bloomberg.

Zobacz więcej

Reakcja katarskiej giełdy na rezygnację prezesa FIFA

Bloomberg

Na wieść o dymisji indeks katarskiej giełdy spadł o 3,2 proc. , czyli najwięcej od marca. Odejście prezesa FIFA nastąpiło tydzień po odkryciu skandalu korupcyjnego w piłkarskiej federacji. Wówczas w Zurychu aresztowano kilkunastu działaczy FIFA. Policja zatrzymała ich na wniosek śledczych z USA, którzy zarzucają im trwające od dziesięcioleci działania korupcyjne. Amerykanie badają m.in. okoliczności wyboru miejsce rozegrania piłkarskich mistrzostw świata w 2018 i 2022 roku. W pierwszym przypadku wybrano Rosję, w drugim Katar.

- Na tym etapie rynek jest wysokoskorelowany z doniesieniami o FIFA. Nie ma potwierdzenia, że nowy prezes oznacza utratę MŚ w 2022 r., ale niepewność wywołuje mnóstwo obaw, a to oznacza presję spadkową dla rynku – powiedział w rozmowie z Bloomberigem Tariq Qaqish, zarządzający funduszu Al Mal Capital PSC.

Katar wydaje jakieś 200 mld USD na infrastrukturę, by przygotować się na najważniejsze wydarzenie  świecie piłki nożnej. Wybór kraju na gospodarza MŚ budził od początku kontrowersje, w związku z uboga tradycja piłkarską oraz panujące w miesiącach rozgrywek wysokie temperatury. By rozwiązać problem upałów, FIFA zdecydowała się nawet na zmianę dat rozgrywek, co z kolei zmusi ligi europejskie do przeorganizowania harmonogramów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Odejście Blattera wywołało wyprzedaż w Katarze