Odkryto nową komorę Piramidy Cheopsa

opublikowano: 02-11-2017, 15:24
aktualizacja: 02-11-2017, 15:37

Międzynarodowy zespół specjalistów ogłosił odnalezienie w piramidzie Cheopsa, najsłynniejszym grobowcu Doliny Królów, olbrzymiej, nieznanej wcześniej komory.

Zbudowana cztery i pół tysiąca lat temu piramida faraona Cheopsa już w starożytności fascynowała oglądających ją widzów. Grobowiec wysokości 139 metrów i szerokości brzegu u podstawy 230 metrów znajduje się na płaskowyżu w Gizie, na przedmieściach Kairu. Francuski dowódca i inżynier, Napoleon Bonaparte obliczył, że z kamienia wykorzystanego do jej budowy można by otoczyć murem całą Francję.

Zobacz więcej

Piramida Cheopsa z zaznaczoną "chmurką" odkrytą komorą.

Wyliczenia dokonane przez przyszłego Cesarza Francuzów należałoby skorygować, bowiem zespół ekspertów z Francji, Kanady i Japonii badający metodami nieinwazyjnymi starożytną konstrukcję ogłosił odnalezienie pomieszczenia, którego wielkość opisano jako wystarczającą, by "zmieścić w nim kadłub samolotu z 200 pasażerami."

- Odnaleziona komora znajduje się bardzo blisko Komory Królowej, przypomina kształtem Wielką Galerię i nie była nigdy spenetrowana. - powiedział agencji AFP Mehdi Tayoubi, współautor projektu ScanPyramids.

Archeolodzy są ostrożni w przewidywaniu możliwej funkcji odnalezionej komory. Sarkofagi Cheopsa i jego żony zostały już obrabowane przez złodziei, więc nie powinniśmy się spodziewać spektakularnych odkryć. Dotarcie do niej będzie również niezwykle utrudnione ze względu na zagrożenie zniszczenia konstrukcji obiektu. 

Piramidy egipskie przez tysiące lat narażone były na ataki rabusiów ze względu na skrywane skarby. Zbezczeszczone piramidy nie pozwalały na podziwianie ukrytych w nich kosztowności. Dopiero odkryty w 1922 r. grobowiec Tutenchamona potwierdził przekazywane legendy. Sama maska grobowa pochowanego w niej faraona szacowana jest na 3 miliony dolarów. Władca pochowany był w sarkofagu razem z małżonką, dworem, zwierzętami. Szacunek wartości wykorzystanego kruszcu opiewa na kilkadziesiąt milionów dolarów.

Wpisane na listę UNESCO piramidy w Gizie budowane były od 2560 r.p.n.e. jako grobowce egipskich władców. Mają kształt ostrosłupa o podstawie kwadratu. Boki kwadratowej podstawy Piramidy Cheopsa ustawione są względem stron świata z dokładnością 4 minut kątowych. Jej konstrukcja wznosi się na fundamencie z płyt kamiennych o niezwykłej nawet dla współczesnej inżynierii precyzji wykonania. Wysoka dokładność budowy wykonanej w starożytności (ówcześni Egipcjanie nie znali m.in. koła, dźwigów i wozów transportowych) od lat rodzi pytania o pochodzenie konstrukcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu