Odlewnie złożyły wniosek o upadłość, będzie cd.

DI
opublikowano: 16-01-2009, 16:49

Odlewnie Polskie złożyły do Sądu Rejonowego w Kielcach wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu (tzn. postępowanie układowe).

Przesłanką złożenia wniosku jest obowiązek zaksięgowania wycen banków z tytułu zawartych umów opcji walutowych. Zobowiązania nie są wprawdzie wymagalne, ale ich wartość przekroczyła wartość majątku spółki - poinformowały Odlewnie.

"Zarząd działając zgodnie z wymogami prawa i po przeprowadzeniu analiz doszedł do wniosku, że możliwe jest przeprowadzenie sądowego postępowania w celu zawarcia układu. Spółka prowadzi rentowną działalność gospodarczą, na bieżąco reguluje swoje zobowiązania, a stan niewypłacalności powstał ze względu na nadzwyczajne okoliczności spowodowane gwałtownym i nieprzewidywalnym wzrostem kursu EUR do PLN oraz spekulacyjnym charakterem umów opcji walutowych oferowanych przez Banki. Umowy te w założeniu miały zabezpieczać ryzyko zmian kursu złotego do innych walut, a faktycznie naraziły spółkę na duże ryzyko" - czytamy w komunikacie.

Spółka przesłała do banków BGŻ, Banku Handlowego, Millennium, Fortis Banku oraz ING Banku Śląskiego pisma o rozwiązaniu bądź wypowiedzeniu umów ramowych i towarzyszących oraz propozycję niezwłocznego podjęcia negocjacji w ramach postępowania układowego.

Zdaniem zarządu Odlewni, postępowanie sądowe może być najlepszą formą polubownego porozumienia się z bankami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane