Odsetki będą jeszcze niższe

opublikowano: 13-10-2014, 00:00

2,4 proc. - tyle wynosi oprocentowanie najpopularniejszych obligacji dwuletnich. Nie zmieni się ono w okresie do wykupu.

Prawdopodobnie już w listopadzie ponownie obniżymy oprocentowanie obligacji oszczędnościowych — zapowiedział Piotr Marczak, dyrektor departamentu długu publicznego w Ministerstwie Finansów. Byłaby to kolejna obniżka w ostatnich miesiącach, którą resort tłumaczy spadającą rentownością podobnych obligacji, którymi instytucje handlują na rynku hurtowym. Dochodowość dwulatki spadła po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych o 1,8 proc., tymczasem sprzedawana inwestorom w październiku obligacja o dwuletnim terminie wykupu da 2,4 proc. dochodu rocznie. Równolegle pod nóż pójdą zapewne także odsetki od pozostałych sprzedawanych papierów, czyli trzylatek (obecnie to 2,6 proc. w pierwszym okresie odsetkowym), czterolatek (obecnie 2,8 proc.) i dziesięciolatek (3,3 proc.). Ich oprocentowanie jest — w odróżnieniu od dwulatek — okresowo aktualizowane. We wrześniu sprzedaż obligacji detalicznych wyniosła 167,9 mln zł i była o 8 mln zł mniejsza niż w sierpniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane