Odszedł Jan Olszewski

opublikowano: 10-02-2019, 22:00

7 lutego 2019 r. zmarł w 89. roku życia Jan Ferdynand Olszewski. Jego dorobek przypomina poniższy nekrolog.

Już jako młody adwokat uznał za swoją misję bronienie oskarżanych przez władze PRL w procesach politycznych, co wymagało wielkiej odwagi. Narażał się na restrykcje władz, a nawet ostracyzm środowiskowy. W 1989 r. był przeciwnikiem dorobku Okrągłego Stołu, ale włączył się do polityki. W 1991 r. w wolnych wyborach do Sejmu obowiązywała bezprogowa metoda Hare’a-Niemeyera, co umożliwiło wejście aż… 29 komitetów wyborczych, spośród których najlepszy miał 62 posłów, zaś 11 wprowadziło po… jednym. W tak rozdrobnionej izbie Jarosław Kaczyński, prezes Porozumienia Centrum, przeforsował Jana Olszewskiego na premiera. 23 grudnia 1991 r. rząd został powołany stosunkiem głosów 235:60, przy aż 139 wstrzymujących się. Od początku był mniejszościowy, z zapleczem stanowiącym… 27 proc. składu Sejmu. Najsłabszy w III RP gabinet nie przetrwał nawet pół roku, jego działalność była jedną wielką mordęgą, na dodatek w głębi kryzysu gospodarczego po transformacji ustrojowej. Jako jedyny rząd III RP nie był w stanie przygotować budżetu państwa, ustawą z 25 stycznia 1992 r. przyjęto jedynie prowizorium na pierwszy kwartał, a budżet całoroczny dopiero 5 czerwca. Kilkanaście godzin wcześniej, podczas „nocnej zmiany” 4/5 czerwca 1992 r. rząd Jana Olszewskiego został odwołany przez Sejm stosunkiem 273:119, przy 33 głosach wstrzymujących się. Sprawa agenturalnych teczek oczywiście przyspieszyła upadek, ale gabinet i tak nie miał szans trwania, co np. Jarosław Kaczyński obecnie potwierdził.

W 1995 r. Jan Olszewski ubiegał się w barwach prawicy o prezydenturę, w pierwszej turze z wynikiem 6,86 proc. głosów zajął czwarte miejsce, za wielką dwójką Aleksandrem Kwaśniewskim i Lechem Wałęsą oraz brązowym medalistą Jackiem Kuroniem. Założony przez komitety mecenasa Ruch Odbudowy Polski odmówił włączenia się do Akcji Wyborczej Solidarność i mimo metody d’Hondta z progiem samodzielnie wszedł w 1997 r. do Sejmu z 6 mandatami. Od 2005 r. Jan Olszewski był poza parlamentem, uaktywnił się jako doradca prezydenta Lecha Kaczyńskiego, od którego otrzymał w 2009 r. Order Orła Białego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy