Odszedł prof. Jan Winiecki

DI
opublikowano: 09-06-2016, 22:00

Odszedł prof. Jan Winiecki — wybitny ekonomista, niestrudzony orędownik liberalizmu

Profesor Uniwersytetu Aalborg w Danii i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie n. Odrą zmarł w Warszawie 7 czerwca. Był wybitnym ekonomistą cenionym w Polsce, a jeszcze bardziej za granicą za oryginalny dorobek naukowy i pracę w międzynarodowych instytucjach gospodarczych.

W 1984 r. został zwolniony z pracy w PAN za współpracę z podziemną Solidarnością. W latach 1985-89 był członkiem tzw. Konwersatorium, grupy doradców ekonomicznych Solidarności kierowanej przez prof. B. Geremka. W 1990 r. zakładał Centrum im. Adama Smitha.

W 1991 r. został członkiem zespołu doradców prezydenta, a w latach 1998-2000 — ministra finansów. Jego życiową misją było uczenie Polaków ekonomicznego rozsądku, dlatego z pasją udzielał się publicystycznie. Towarzystwo Ekonomistów Polskich, którego przez 20 lat był filarem, w pożegnaniu napisało: „był cenionym ambasadorem polskiej ekonomii na świecie, o czym świadczą jego bardzo liczne publikacje w międzynarodowych czasopismach naukowych i renomowanych wydawnictwach”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane