Odwrót od akcji

opublikowano: 13-03-2018, 22:00

To był najgorszy miesiąc dla funduszy polskich akcji od lipca 2014 r. — wynika z obliczeń Macieja Marcinowskiego, analityka Trigon Domu Maklerskiego.

Odpływy netto wyniosły 490 mln zł i objęły zarówno fundusze szerokiego rynku, jak i małych i średnich spółek. Trudno się jednak temu dziwić, bo choć średnia stopa zwrotu funduszy akcji uniwersalnych to 1 proc. za ostatnie 12 miesięcy, to wynik za 6 miesięcy jest już wyraźnie ujemny (-4,5 proc.), do czego przyczyniła się głęboka przecena akcji w lutym (WIG stracił ponad 6 proc.).

Przeciętna strata funduszy akcji małych i średnich za pół roku to 3,7 proc. Fundusze akcji zagranicznych, po kilku miesiącach napływów, luty również zakończyły na minusie (-193 mln zł). Nie obroniły się nawet pośrednie kategorie (stabilnego wzrostu, zrównoważone i inne mieszane), które utrzymywały się na plusie od grudnia 2017 r., a w lutym odnotowały łączne odpływy w wysokości 169 mln zł. © Ⓟ

490 mln zł Tyle odpłynęło z funduszy akcji w lutym. To najgorszy wynik od lipca 2014 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Odwrót od akcji