OECD podnosi prognozy wzrostu gospodarczego

Łukasz Bugaj, Analityk Xelion. Doradcy Finansowi
opublikowano: 24-06-2009, 17:17

Ostatnie dni to czas rewizji prognoz przez znaczące instytucje. Dzisiaj po raz pierwszy od dwóch lat OECD podniosło swoje prognozy co do rozwoju sytuacji gospodarczej w 30 swoich krajów członkowskich.

W tym roku spadek PKB osiągnie poziom 4,1 proc, co jest poziomem nieznacznie niższym niż marcowa prognoza 4,3 proc. W reakcji rynki europejskie, podobnie jak parkiet warszawki, dzień rozpoczęły od wzrostów.

Po godzinie notowań warszawki indeks rósł już o 1 procent, ale brakowało impulsów by popchnąć go wyżej. Rozpoczęła się więc konsolidacja w oczekiwaniu na rozwój sytuacji. Bez echa przeszła decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która zgodnie z oczekiwaniami obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Dopiero 20 minut po tej decyzji na giełdzie uaktywnił się popyt podnoszący indeksy. Przyczyną zwyżki była publikacja amerykańskich danych o zamówienia na dobra trwałego użytku, które nieoczekiwanie wzrosły o 1,8 proc. w porównaniu do kwietnia. Prognozy analityków mówiły o spadku.

Kolejny zestaw danych już nie był tak pomyślny. Sprzedaż nowych domów nieoczekiwanie spadła w maju, co po wczorajszych nienajlepszych danych o rynku wtórnym wciąż maluje nam niepomyślny obraz amerykańskiego rynku nieruchomości. Wiele ekonomistów twierdzi, że skoro obecny kryzys rozpoczęła branża nieruchomości to i ona go zakończy. Jeżeli mają oni rację, to na prawdziwe ożywienie przyjdzie nam jeszcze długo poczekać.

Rynki zignorowały jednak niekorzystne informacje i za naszą zachodnią granica rosły o ponad 2 procent. Polscy inwestorzy byli bardziej wyważeni i sesja zakończyła się wzrostem o około 1,5 procent, a WIG20 zatrzymał się w połowie przedziału majowej konsolidacji. Dzisiejszy ruch to odważniejsze odbicie po poniedziałkowym spadku, ale ciężko jest sobie wyobrazić szybki powrót to nowych dynamicznych wzrostów.

Na rynku walutowym w tak dobrej atmosferze jaka panowała na rynkach złoty musiał się umocnić. Ruch był szczególnie wyraźny wobec franka szwajcarskiego, ale duży wpływ miały na to spekulacje jakoby szwajcarski bank centralny interweniował na rynku. Bez echa przeszła informacja z Komisji Europejskiej, która uważa, że z powodu nadmiernego deficytu finansów publicznych przyjęcie przez Polskę wspólnej waluty opóźni się i nie nastąpi najwcześniej w 2014 roku. Widać, że wiele złych wiadomości jest już w cenach.  
         
Komentarz przygotował Łukasz Bugaj, Analityk Xelion. Doradcy Finansowi


 

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, Analityk Xelion. Doradcy Finansowi

Polecane