OECD tnie prognozę wzrostu

opublikowano: 15-09-2014, 13:15

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) obniżyła prognozę wzrostu dla największych rozwiniętych gospodarek uzasadniając to rosnącym zagrożeniem ze strony czynników geopolitycznych oraz niską inflacją w Europie, informuje Bloomberg.

Ekonomiści instytucji oczekują obecnie,  że PKB strefy euro zwiększy się w tym roku o 0,8 proc. Tymczasem jeszcze w maju projekcja zakładała dynamikę na poziomie 1,2 proc. Z kolei w przypadku gospodarki Stanów Zjednoczonych rozwój ma sięgnąć 2,1 proc. wobec 2,6 proc. we wcześniejszej prognozie.   

„Najbardziej niepokojących elementem naszej prognozy jest kontynuacja powolnego wzrostu w eurolandzie oraz groźne oczekiwania inflacyjne” – napisano w raporcie OECD.

OECD, która doradza 34 rządom państw członkowskich w zakresie polityki gospodarczej, wezwał urzędników europejskich do wyciągnięcia wniosków z sytuacji w Japonii, gdzie oczekiwania związane z niską inflacją, w konsekwencji doprowadziły do długoletniej deflacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OECD tnie prognozę wzrostu