OECD wytyka nam zarobkowe rozwarstwienie

PJ
22-10-2008, 00:00

Zbyt dużo Polaków żyje w ubóstwie. Zwłaszcza w porównaniu z innymi krajami naszego regionu.

Zbyt dużo Polaków żyje w ubóstwie. Zwłaszcza w porównaniu z innymi krajami naszego regionu.

Polska jest jednym z najbardziej rozwarstwionych społecznie państw spośród wszystkich 30 członków Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Według najnowszego raportu organizacji, gorsza sytuacja jest tylko w Meksyku, Turcji, Stanach Zjednoczonych, Japonii i Korei.

W Polsce najniższe zarobki (mniej niż 40 proc. średniej krajowej) ma 9 proc. społeczeństwa, tymczasem przeciętny wskaźnik dla całej trzydziestki wynosi niespełna 6 proc. Najzdrowsze są natomiast państwa skandynawskie — w Danii i Szwecji najsłabiej zarabia zaledwie 2 proc. obywateli. W porównaniu z Polską świetnie wypadają też kraje z naszego regionu. W Czechach niskie zarobki ma tylko 3 proc. pracowników, na Węgrzech i Słowacji — 4 proc.

Niepokojące są też wyniki badania dotyczące ubóstwa wśród polskich dzieci. Według OECD, w rodzinach, w których dochody na osobę są niższe niż 50 proc. średniej w ca- łym społeczeństwie, żyje aż 22 proc. dzieci. Gorszy wskaźnik (25 proc.) ma tylko Turcja.

OECD po raz pierwszy bada ubóstwo w Polsce, dlatego twórcy raportu nie formułują wniosku, jak zmienia się u nas rozwarstwienie. Stwierdzają natomiast, że w większości krajów, które są w OECD dłużej, różnica w dochodach obywateli rośnie.

— Duży wzrost nastąpił ostatnio w Kandzie, Niemczech, Luksemburgu i Irlandii. Spadek zanotowały natomiast m.in. Grecja, Wielka Brytania czy Hiszpania — twierdzą przedstawiciele OECD.

Uspokajają jednak, że zjawisko rosnącej nierówności nie przybiera jeszcze niebezpiecznej formy.

— Nie uzasadnia twierdzenia o rozłamie społecznym — podsumowują twórcy raportu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OECD wytyka nam zarobkowe rozwarstwienie