OFE chcą się wpisać w plan Morawieckiego

opublikowano: 09-06-2016, 22:00

Zarządzający emerytalnymi oszczędnościami wyciągają rękę do rządu. Uczestnicy rynku kapitałowego twierdzą, że pomysł jest dobry.

Wprowadzenie możliwości inwestowania w fundusze venture capital i przywrócenie możliwości inwestowania w spółki z NewConnect to pomysł OFE na wsparcie innowacyjności, o której mowa w „Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Rozwój budownictwa mieszkaniowego OFE chciałyby wspierać poprzez inwestycje w wehikuły typu REIT (wciąż nieobecne w polskim prawie) lub specjalne certyfikaty BGK.

Zobacz więcej

Mateusz Morawiecki


— Szczegóły oczywiście wymagają doprecyzowania i zastanowienia — podkreśla Małgorzata Rusewicz, prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.
Jej zdaniem, kapitał OFE może być również wykorzystany do finansowania inwestycji infrastrukturalnych poprzez obligacje.

Po zmianach przeprowadzonych przez rząd Donalda Tuska trudno mówić o obligacjach emitowanych przez instytucje centralne. Zdaniem Małgorzaty Rusewicz, w grę wchodzą jednak papiery komunalne. Zaznacza, że OFE mają obecnie 11 mld zł w depozytach bankowych i 5 mld zł ulokowanych w akcjach za granicą.

— Razem jest to 16 mld zł płynnego kapitału, który szybko można uruchomić. OFE to podmioty prywatne, nie będzie więc problemów z posądzeniami o niedozwoloną pomoc publiczną przy dofinansowaniu poszczególnych przedsięwzięć — uważa Małgorzata Rusewicz.

Pomysł zaangażowania OFE w plan Morawieckiego popiera Wiesław Rozłucki, pierwszy prezes GPW, a potem szef Rady Giełdy.


— Główną słabość planu Morawieckiego widzę w zdolności realizacyjnej. Musimy sobie zadać pytanie, kto ma realizować ten dobry plan. Jeśli mają to robić urzędnicy, to patrząc na wszystkie dotychczasowe rządy, nie jestem optymistą. Nie twierdzę, że sektorowi prywatnemu wszystko wychodzi, ale innowacje wiążą się z rynkiem. Przekazanie części zadań TFI i OFE to szansa, by program się udał — uważa Wiesław Rozłucki.

W podobnym tonie wypowiada się Marek Dziubiński, założyciel spółki Medicalgorithmics, produkującej system do diagnostyki serca. OFE mają w niej około 30 proc. akcji.
— Myślę z przerażeniem o sytuacji, w której OFE miałyby być zastąpione przez jakiś podmiot państwowy i stałby się on właścicielem 20 proc. akcji naszej spółki — mówi Marek Dziubiński.

Według Piotra Osieckiego, prezesa Altus TFI, dotychczasowa rola OFE to nie tylko finansowanie spółek, w które inwestowały, ale także rozwój ładu korporacyjnego.
Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich, przypomina kwestię najprostszą — OFE są częścią polskiego rynku kapitałowego.
— Bez rynku kapitałowego nie ma możliwości przestawienia gospodarki na większą innowacyjność. To jeszcze nikomu się nie udało — podkreśla Waldemar Markiewicz.

Wiesław Rozłucki zwraca jednak uwagę, że zanim zacznie się wykorzystywać OFE do rozwoju kraju, trzeba odkręcić kampanię nienawiści, jaką wobec nich rozpętała poprzednia ekipa rządząca.

— OFE zostały tak mocno skrytykowane, że trudno je politycznie popierać. Można jednak pójść inną drogą i powiedzieć, że poprzednia władza zrobiła zamach na własność Polaków, a nowa ekipa dba o własność Polaków i OFE nie znacjonalizuje, ale wykorzysta do budowy dobrobytu Polaków. Jeśli OFE zostaną do końca znacjonalizowane, to większość ludzi uzna to za kolejny zabór ich pieniędzy i trudno ich będzie namówić do jakiejkolwiek formy długoterminowego oszczędzania 
— uważa były szef GPW.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu