OFE chudsze o 18 mld zł

IAR
14-07-2008, 09:27

Z naszych kont w otwartych funduszach emerytalnych wyparowała w ostatnim roku co ósma złotówka - informuje "Gazeta Wyborcza". To zła wiadomość - zwłaszcza dla ponad 2 tys. kobiet, które już od  przyszłego roku będą mogły przejść na emeryturę.

Otwarte fundusze emerytalne tracą już czwarty kwartał z rzędu. Nasze oszczędności na kontach emerytalnych stopniały w ostatnich 12 miesiącach średnio o przeszło 12 proc. i wszystko wskazuje na to, że ten rok OFE po raz pierwszy w historii zakończą na minusie.

"Gazeta Wyborcza" pisze, że winna temu jest dołująca od roku giełda. Tylko od początku roku akcje spółek notowanych na warszawskim parkiecie spadły o kilkanaście procent. Fundusze emerytalne zainwestowały w nie co trzecią złotówkę z naszych oszczędności i łącznie obracają na giełdzie 45 mld zł.

Zdaniem ekspertów, obecna sytuacja giełdowa tąpnięcie na warszawskim parkiecie najmocniej odczują osoby, którym do przejścia na emeryturę pozostało niewiele czasu. Pierwsze emerytury OFE wypłacą już na początku przyszłego roku. Prawo do nich nabędzie 2,3 tys. kobiet.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OFE chudsze o 18 mld zł