"OFE do autoreformy"

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 13-08-2014, 00:00

Dzięki zmianom w systemie emerytalnymrynek wróci do normalności — uważa Tomasz Stadnik, wiceprezes TFI PZU.

Szef inwestycji w TFI PZU, podobnie zresztą jak większość specjalistów z krajowego ogródka, uważa, że w wycenach akcji na giełdzie uwzględnione są skrajnie pesymistyczne założenia, dotyczące ilości osób, które nadal będą przekazywać część wynagrodzenia do OFE. Ten scenariusz się nie zrealizował — według stanu na 11 sierpnia do ZUS wpłynęło 2,45 mln deklaracji i wciąż są one liczone. To około 17 proc. wszystkich uprawnionych. Tomasz Stadnik swoje przyszłe składki emerytalne powierzył wyłącznie ZUS. Jego zdaniem, reforma, choć pociągnęła za sobą wiele ofiar, to jednak w dłuższej perspektywie będzie miała pozytywne konsekwencje dla rynku. — Oczywistym jest, że reforma systemu emerytalnego stawia nas przed nowymi wyzwaniami — chociażby na rynku ofert publicznych, gdzie coraz trudniej będzie sprzedać akcje. W dłuższej perspektywie, gdy zmniejszy się premia strukturalna, a wyceny spółek wrócą do normalności, rynek tylko na tym skorzysta — uważa Tomasz Stadnik.

Zobacz więcej

TYLKO W ZUS: Tomasz Stadnik, wiceprezes TFI PZU, nie zdecydował się złożyć deklaracji o przekazywaniu części składki do OFE. [FOT. WM]

Specjalista nie wyklucza też, że czekają nas kolejne zmiany w funkcjonowaniu OFE.

— Przykładowo, zmianie mogłaby ulec ich konstrukcja — niby dlaczego miałyby być one funduszami czysto akcyjnymi, a nie na przykład absolutnej stopy zwrotu? Przez ostatnie 15 lat fundusze emerytalne miały zapewniony stały napływ świeżej gotówki, więc ryzyko płynności odgrywało niewielką rolę przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Dziś ten przysłowiowy kurek z pieniędzmi został nieco przykręcony, musi się więc również zmienić podejście do zarządzania. To już się dzieje. OFE zaczynają szukać płynności wśród dużych spółek i za granicą — mówi Tomasz Stadnik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / "OFE do autoreformy"