OFE: marzec był trochę gorszy

Katarzyna Ostrowska
07-04-2000, 00:00

OFE: marzec był trochę gorszy

Wyniki inwestycyjne funduszy emerytalnych

Styczeń i luty były najlepszymi miesiącami dla inwestycji funduszy emerytalnych. Kolejny miesiąc zapowiadał się równie interesująco. Spadek cen akcji na warszawskiej giełdzie pod koniec tego miesiąca spowodował jednak obniżenie wartości jednostek rozrachunkowych wielu funduszy emerytalnych.

Spółki sektora IT, których kurs akcji w ostatnim czasie systematycznie wzrastał, spowodowały, że fundusze emerytalne, które posiadały w portfelach ich akcje, osiągały dobre wyniki inwestycyjne. Sprzyjający okres obejmował koniec ubiegłego roku oraz styczeń i luty. Marzec również zapowiadał się interesująco. Jednak ostatnie trzy dni marca, ze względu na spadek cen akcji na GPW, spowodowały obniżenie wartości jednostek rozrachunkowych części OFE, szczególnie tych, które zainwestowały w akcje spółek z branży IT (Optimus, Prokom, Softbank). Najwięcej tego typu spółek w swoich portfelach posiadały OFE: Allianz, Bankowy, Nationale-Nederlanden, Winterthur, Pocztylion czy Polsat.

— Początek marca był dobry dla funduszy. Później nastąpiło przesilenie i teraz mamy korektę na giełdzie. Odnotowują to spółki internetowe, co jest konsekwencją spadku kursu akcji firm IT w USA. Przy strategii inwestycyjnej zakładającej niemałe zaangażowanie w akcje zawsze należy liczyć się z korektą. Nie jestem zwolennikiem wychodzenia z akcji w trakcie jej trwania i sprzedawania ich wówczas, kiedy są najtańsze. Jesteśmy jednym z większych OFE, a wahania kursowe dotyczą przede wszystkim ich — tłumaczy Ewaryst Zagajewski, dyrektor biura inwestycji w PKO/Handlowy PTE.

Są jednak fundusze, które pozbywają się obecnie części akcji sektora IT. Takim OFE jest choćby Allianz.

Marzec jak luty

Udział akcji w portfelach OFE na koniec marca nie spadł. Średnie zaangażowanie wyniosło, podobnie jak w lutym, ponad 30 proc. W OFE Pocztylion na przykład udział akcji na koniec marca wyniósł ponad 35 proc., w Pioneer OFE — 38 proc., prawie 30 proc. w AIG OFE, zaś w OFE PZU Złota Jesień 35,3 proc. Średnia wartość jednostki rozrachunkowej wszystkich OFE w lutym wynosiła 12,23 zł, w marcu wzrosła do wartości 12,31 zł. Natomiast średnia stopa zwrotu OFE na koniec lutego wynosiła 31,4 proc. Pod koniec marca uległa ona minimalnej zmianie — do wysokości 31,6 proc.

Kurs na zapomniane

Niektórzy specjaliści rynku giełdowego twierdzą, że spadek kursu akcji spółek IT jest szansą powrotu dla spółek tzw. starej ekonomii, a nawet ich większej atrakcyjności niż spółek sektora IT. Ewaryst Zagajewski uważa natomiast, że stara ekonomia odżyła tylko dlatego, że spadły spółki IT, i wciąż wierzy w nowe technologie.

— Powrót do starej ekonomii odbieram raczej pozytywnie. Są to bowiem dobre spółki, które są niedowartościowane. Mają one duży potencjał np. spółki produkcyjne czy budowlane. Ewentualny powrót do nich można odbierać jako alokację sektorową przez OFE, a nie wyjście z akcji — tłumaczy Robert Legierski, wiceprezes PTE Pekao/Alliance.

Krótka korekta

Zarządzający funduszami emerytalnymi zgodnie twierdzą, że korekta na polskiej giełdzie nie będzie trwała długo. Nie boją się również bessy, która może nastąpić, gdyby korekta trwała zbyt długo. Początek kwietnia nie jest najlepszy. Na giełdzie wciąż są spadki. Zmiany w perspektywie miesiąca nie powodują wśród zarządzających zmiany oceny poszczególnych spółek giełdowych.

— To, czy na koniec kwietnia OFE odnotują wzrost czy spadek, nie ma większego znaczenia. Naszym ogólnym celem jest zaangażowanie w akcje. Z badań rynku amerykańskiego wynika, że stała obecność na giełdzie daje większą roczną stopę niż wyjście z niej na pewien czas — mówi Robert Legierski.

Najlepsi i najgorsi

Po dziesięciu miesiącach inwestowania między poszczególnymi funduszami zaznaczyły się wyraźne różnice. Najwyższy wzrost wartości jednostki rozrachunkowej od początku inwestowania osiągnął Bankowy OFE (33,1 proc.). Najgorzej wiodło się OFE Epoka (13,4 proc.).

Katarzyna Ostrowska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OFE: marzec był trochę gorszy