OFE podpompowały oszczędności Polaków

opublikowano: 19-09-2017, 22:00

W drugim kwartale oszczędności gospodarstw domowych zwiększyły się o 18 mld zł, głównie dzięki zyskom funduszy emerytalnych.

Na koniec czerwca oszczędności zgromadzone prze Polaków miały wartość 1,34 bln zł — wynika z danych firmy Analizy Online. To o 1,4 proc. (18 mld zł) więcej niż na koniec marca 2017 r., a w ujęciu rocznym dynamika wyniosła 11 proc. (+131 mld zł). To zasługa przede wszystkim hossy na rynkach akcji. To właśnie tam większość kapitału ulokowały fundusze emerytalne, które w ujęciu nominalnym najbardziej przyczyniły się do wzrostu zasobów Polaków (o 7,1 mld zł).

„To zasługa głównie wzrostu wycen akcji. Wpływ transferów środków z ZUS był niewielki, co wynika z niższych wpłat do systemu kapitałowego, przy jednoczesnym stopniowym przenoszeniu z OFE do ZUS pieniędzy osób osiągających wiek przedemerytalny w ramach tzw. mechanizmu suwaka — wynika z raportu Analiz Online.

W detalicznych funduszach inwestycyjnych wartość zgromadzonego kapitału wzrosła o 3,8 proc. w drugim kwartale, symbolicznie, bo o 0,1 proc., zmniejszyła się natomiast wartość depozytów. „To zjawisko nietypowe — ostatni raz ujemna dynamika aktywów obserwowana była jeszcze przed kryzysem finansowym z 2008 r. Przy czym zaznaczyć należy, że odpowiedzialny jest za to spadek środków zgromadzonych na depozytach terminowych (-3,8 proc.).

W przypadku bieżących wciąż można mówić o stabilnym wzroście (+2,8 proc.)” — zaznaczają Analizy Online. Mimo to depozyty terminowe i bieżące stanowią gros oszczędności — przypada na nie 733 mld zł, a więc prawie 55 proc. wszystkich zasobów. Powoli rośnie natomiast udział obligacji skarbowych, które w tym roku sprzedają się bardzo dobrze. W drugim kwartale Polacy kupili ich za 1,6 mld zł — i był to najlepszy wynik w historii, osiągnięty w drugim kwartale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu