OFE proponują lek na brak zaufania

opublikowano: 28-11-2016, 22:00

Emerytalnym wzorem było kiedyś Chile. Dzisiejszy problem polskiego systemu można rozwiązać po chorwacku.

W czwartek 8 grudnia 2016 r. Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych (IGTE) przedstawi stanowisko w sprawie rządowego przeglądu systemu emerytalnego. Wygląda na to, że Powszechne Towarzystwa Emerytalne (zarządzające OFE) pogodziły się już z myślą, że ich koniec jest bliski. W lipcu rząd przedstawił plan przeniesienia 75 proc. aktywów OFE do IKE, a reszty — do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Mają też powstać nowe, wspierane podatkowo przez państwo, plany kapitałowe. Przystąpienie do nich ma być automatyczne z możliwością wypisania się.

— Kierunek, w którym zmierza system polski, tj. połączenie drugiego i trzeciego filaru, obrało wiele państw rozwiniętych — na czele z Holandią, Wielką Brytanią i Nową Zelandią. Samo czerpanie wzorców z innych krajów nie zagwarantuje jednak powodzenia reformom planowanym przez Ministerstwo Rozwoju. Trzeba też przeanalizować doświadczenia polskiego systemu emerytalnego — mówi Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE. Główna cecha krajowego systemu to brak zaufania ze strony jego uczestników.

IGTE wskazuje, że wskutek dyskusji toczących się w latach 2010-13 dwie trzecie Polaków mających sprecyzowaną opinię o systemie nie ocenia pozytywnie ani ZUS, ani OFE. Przy tak niskim poziomie akceptacji tych instytucji trudno liczyć na powszechne traktowanie składki emerytalnej jak długoterminowej inwestycji w przyszłą wysokość świadczeń.

Według IGTE, by to zmienić, konieczne jest wyraźne prawne zagwarantowanie zmiany charakteru aktywów odkładanych na emeryturę — z publicznych na prywatne. Jedynie ustawowa gwarancja może uwiarygodnić planowaną reformę i wzmocnić zaufanie do systemu emerytalnego.

— Można to zrobić tak jak w Chorwacji, gdzie pierwszy artykuł ustawy o funduszach emerytalnych mówi, że są to pieniądze prywatne. Okazją do wprowadzenia podobnego zapisu może być tworzenie nowego konta emerytalnego — uważa Małgorzata Rusewicz.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu