OFE ruszyły po gotówkę

Aviva chce dywidendy z Farmacolu, a ING uważa, że Ferro stać na wyższą premię.

Zarządzający funduszami emerytalnymi upominają się o swoje. Najpierw ING OFE, które ma 17,6 proc. akcji Ferro i jest największym udziałowcem, zgłosiło projekt uchwały na WZA, która zakłada wypłatę 1 zł dywidendy na akcję. Zarząd spółki rekomendował wcześniej, by było to 0,49 zł na walor. W akcjonariacie producenta armatury łazienkowej jest też Aviva OFE (14,9 proc.), które wczoraj upomniało się o dywidendę w Farmacolu. Co ciekawe, spory pakiet akcji tej firmy ma też ING OFE.

Aviva chce, by dystrybutor farmaceutyków w końcu podzielił się zyskiem i wypłacił 3,49 zł na akcję (stopa dywidendy to 6,8 proc.). W giełdowej historii spółka, kontrolowana przez rodzinę Olszewskich (50 proc. akcji, ale aż 63 proc. głosów) jeszcze nie wypłacała dywidendy, w odróżnieniu od konkurentów — Peliona i Neuki. Farmakolowi gotówki nie brakuje — na koniec roku na kontach było ponad 340 mln zł, a zadłużenie firmy jest śladowe. Kapitalizacja firmy to 1,2 mld zł. Ferro też jest spółką rentowną, a wysokie przepływy pieniężne pozwoliły na zmniejszenie relacji długu

netto do EBITDA z 2,2 do 1,1. Na koniec 2013 r. firma miała 24 mln zł. „Zdaniem funduszu, bieżąca sytuacja spółki dzięki redukcji wskaźników zadłużenia, stabilnym przepływom operacyjnym w ostatnich latach, dezinwestycji, a także zgromadzonym kapitałom pozwala na wypłatę akcjonariuszom dywidendy w wysokości 1 zł na akcję. Proponowany projekt uchwały nie ogranicza możliwości organicznego rozwoju spółki i umacnia rynkowe postrzeganie spółki jako dywidendowej” — podkreślają zarządzający ING OFE. Walne Ferro odbędzie się w piątek 5 czerwca, a Farmacolu 24 czerwca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OFE ruszyły po gotówkę