OFE straciły w maju 6 mld zł

Kamiil Zatoński
opublikowano: 04-06-2018, 22:00

Otwarte fundusze emerytalne nie oparły się niekorzystnej koniunkturze na warszawskiej giełdzie. W maju straciły średnio 3,6 proc.

WIG20 spadł w maju o 5,9 proc., na minusie miesiąc zakończyły także indeksy średnich spółek (mWIG40 stracił 1,5 proc.) i tych o mniejszej kapitalizacji (sWIG80 zanurkował o 3,5 proc.). Nic więc dziwnego, że wypchane akcjami portfele OFE — straciły na wartości — średnio o 3,6 proc., a w najgorszym wypadku (Pekao OFE i AXA OFE) o 4,3 proc. Relatywnie najlepiej poradziły sobie Allianz Polska OFE i Aegon OFE, ale i tak poniosły 3,1 proc. straty — wynika z raportu Analiz Online.

W sumie, jak szacują Analizy Online, przecena uszczupliła portfele OFE o około 6 mld zł. Ich aktywa stopniały też w wyniku przepływów do i z ZUS-u (-668 mln zł w ramach suwaka i +275 mln zł z tytułu przelewu składki). Aktywa OFE na koniec maja miały wartość 162,3 mld zł. Największym graczem na rynku pozostaje NN OFE (42,1 mld zł), drugie miejsce zajmuje Aviva OFE (37 mld zł).

W skali 12 miesięcy żaden OFE nie jest nad kreską — najmniej stracił OFE PZU (0,8 proc.), a średnia strata wynosi 3,5 proc. Stopa zwrotu za trzy lata skurczyła się do średnio 6,2 proc., a pięcioletnia — do 20,1 proc.

3,6 proc. Tyle średnio straciły OFE w maju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamiil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu