OFE wreszcie po stronie byków na GPW

opublikowano: 15-09-2015, 22:00

W sierpniu, pierwszy raz od marca 2015 r., saldo zakupów funduszy emerytalnych na rodzimej giełdzie było dodatnie.

Jak wynika z szacunków Trigon Domu Maklerskiego, nadwyżka wydatków na akcje nad wpływami z ich sprzedaży wyniosła w ubiegłym miesiącu 250 mln zł. To wartość, która nie uwzględnia dochodów ze sprzedaży pakietów akcji TVN w wezwaniu — z tego tytułu OFE otrzymały prawie 2,2 mld zł. — Na pierwszy rzut oka wszystkie fundusze sprzedawały polskie akcje w sierpniu. Po skorygowaniu o TVN większość nadal była po stronie podażowej, ale saldo zakupów netto wahało się w przedziale od minus 50 do plus 50 mln zł.

Łączne saldo było dodatnie dzięki NN OFE, który wydał na polskie akcje około 300 mln zł — komentuje Maciej Marcinowski, analityk Trigon DM, który przygotował zestawienie. W sierpniu NN OFE, największy gracz na rynku, informował o zwiększeniu zaangażowania w akcjonariacie Agory (z 9,93 do 13,36 proc.), Graala (z 9,69 do 10,09 proc.) oraz Indykpolu (z 6,32 do 12,8 proc.). Już we wrześniu pojawiły się komunikaty o zakupie walorów Robyga, Bogdanki i Atende.

Zarządzający pieniędzmi przyszłych emerytów kontynuują zakupy akcji zagranicznych. Trigon szacuje, że saldo zakupów i sprzedaży wyniosło 0,8 mld zł, a udział tej kategorii w aktywach zwiększył się o 11,3 proc., a więc 0,4 pkt. proc. w porównaniu ze stanem na koniec lipca.

Średnia ważona wartość jednostki funduszu emerytalnego spadła w sierpniu o 2,4 proc., a różnica między wynikiem najlepszego OFE (tym razem był to MetLife, który stracił 2 proc.) a najgorszego (Pekao OFE) wyniosła 0,8 pkt. proc. Licząc od początku roku, najwyżej nad kreską jest MetLife (+2,6 proc.), najsłabiej z zarządzaniem radzi sobie natomiast Aegon (-1,5 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / OFE wreszcie po stronie byków na GPW