Oferta Comarchu najtańsza na utrzymanie KSI ZUS

opublikowano: 12-09-2017, 09:53
aktualizacja: 12-09-2017, 09:54

W ZUS może dojść do historycznej zmiany wykonawcy utrzymania KSI

We wtorek rano ZUS otworzył oferty cenowe w przetargu na utrzymanie kompleksowego systemu informatycznego (ksi). Najtańsza okazała się oferta Comarchu za 242,033 mln zł. Po niej uplasowała się oferta obecnego wykonawcy Asseco za 373,996 mln zł, a następnie konsorcjum Atosa za 430,6 mln zł.

Zobacz więcej

ZUS

fot. Stanisław Kowalczuk

Budżet zamówienia określono na 373,998 mln zł.

Przedstawiciele branży IT zwracają uwagę, że na polskim rynku nie było jeszcze przejęcia utrzymania tak dużego, złożonego systemu, w dodatku newralgicznego dla państwa.  Ryzyko jest adekwatne do skali przedsięwzięcia. Dlatego ZUS powołał zespół ekspercki, który będzie dla niego pracował w okresie przejściowym. Ich zadaniem będzie aktywny nadzór i zarządzanie problemami, które wystąpią podczas rocznego okresu przejęcia usługi utrzymania.

— Musimy być gotowi na skrajny wariant — ewentualne niepowodzenie procesu przejęcia. Dlatego tworzymy mapę ryzyka i procedury pozwalające zachować ciągłość działania KSI niezależnie od sytuacji — mówił w lipcu "PB" Krzysztof Dyki.

Przejęcie będzie wyzwaniem dla nowego wykonawcy nie tylko w sferze technicznej, ale również dlatego, że w okresie przejściowym będzie pracował… za darmo. Niepowodzenie byłoby więc dużym problemem nie tylko dla ZUS, ale też dla firmy narażonej dodatkowo na wysokie kary umowne.

— Roczny okres przejściowy to wyzwanie dla nowego wykonawcy — w tym czasie angażuje zasoby i ponosi koszty bez żadnych wpływów. To inwestycja, na którą stać tylko firmy o odpowiednim potencjale finansowym i doświadczeniu projektowym. Błędy popełnione na etapie przygotowania oferty będą bardzo kosztowne — mówił Paweł Prokop.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Oferta Comarchu najtańsza na utrzymanie KSI ZUS