Ofiary Interbroka donoszą na KNF

PN
opublikowano: 16-08-2012, 00:00

Stowarzyszenie poszkodowanych przez piramidę finansową zarzuca urzędnikom, że źle nadzorowali BRE Bank.

W maju sąd skazał na kary więzienia trzech założycieli Interbroka. Firma oferowała bardzo duże zyski dzięki inwestycji na foreksie. Faktycznie była to jedna z największych piramid finansowych w Polsce. Sąd orzekł, że założyciele oszukali m.in. wpływowych polityków, biznesmenów i ludzi show-biznesu na blisko 260 mln zł. Jednak wyrok nie satysfakcjonuje poszkodowanych. Zrzeszające ponad 400 osób Stowarzyszenie Wierzycieli Interbrok Investment 7 sierpnia powiadomiło policję, Centralne Biuro Antykorupcyjne i prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez urzędników Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Zarzucają im brak nadzoru nad działaniami BRE Banku, który według nich był powiązany z Interbrokiem.

— Nadzór finansowy nie zadziałał. Mam nadzieję, że konsekwencje poniosą niekompetentni urzędnicy — mówi Lechosław Dowgiłłowicz-Nowicki, prezes stowarzyszenia. Sprawie przygląda się CBA.

— Analizujemy treść zawiadomienia — mówi Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA.

Na razie nie zapadła decyzja, czy śledztwo w tej sprawie rozpocznie prokuratura. Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF, podkreśla, że Interbrok nie był nadzorowany przez komisję.

— Powierzanie pieniędzy firmom nienadzorowanym przez KNF jest związane z ryzykiem. Jeśli ktoś poniósł stratę, to nie powinien oczekiwać, że zapłacą za to inni podatnicy — zaznacza Łukasz Dajnowicz.

Rzecznik KNF dodaje również, że we wrześniu 2008 r. sąd oddalił powództwo jednego z oszukanych przez Interbroka, który wystąpił z roszczeniami wobec skarbu państwa, powołując się na brak nadzoru KNF w tej sprawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PN

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu