Ograniczone pole zysków dla złotego

  • Marek Rogalski
opublikowano: 20-07-2016, 08:00

Poniedziałek był naprawdę niezły dla naszej waluty

Poniedziałek był naprawdę niezły dla naszej waluty — to efekt piątkowej decyzji agencji Fitch, a także spekulacji, że część kapitału odpływającego z Turcji trafi do Polski. Swoje zrobiły też dane GUS na temat wynagrodzeń, które mogą zapowiadać ożywienie w konsumpcji, jeżeli nałożymy na to jeszcze efekty programu 500+. Wtorkowe dane pokazały jednak, że o ile sprzedaż detaliczna rzeczywiście jest lepsza od prognoz, ale nie rewelacyjna (4,6 proc. r/r), to dynamika produkcji przemysłowej była zgodna z konsensem na poziomie 6,0 proc. r/r. Tu widać pewne ograniczenia narzucane przez czynniki zewnętrzne — koniunkturę w strefie euro.

Idąc tym tropem, warto się zastanowić, na ile może nam zaszkodzić potencjalny brexit. Cenne uwagi w tej kwestii możemy poznać już w czwartek podczas konferencji prasowej szefa Europejskiego Banku Centralnego. Dla rynku walutowego to kluczowe wydarzenie może ustawić sentyment w notowaniach EUR/USD, chociaż od kilku dni rysują się coraz lepsze perspektywy dla dolara, który zyskuje w oczekiwaniu na przyszłotygodniowe posiedzenie Fedu. Lepsze dane makro z USA sprawiły, że inwestorzy zaczynają mieć dylemat — na ile Rezerwa Federalna będzie zerkać na lokalne dane, a na ile przejmować się brexitem, który formalnie może rozpocząć się dopiero w przyszłym roku? Ten wątek może ograniczać perspektywy dla rynków wschodzących, w tym złotego. To może być najbardziej zauważalne w notowaniach USD/PLN, który może powrócić powyżej 4,00 zł. Natomiast EUR/PLN może powracać w kolejnych dniach w okolice 4,40 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu