Okęcie przed wyzwaniem

MAG
opublikowano: 20-12-2011, 00:00

To był rok rozbudowy, a po EURO 2012 będzie ciąg dalszy. Lotnisko Chopina przejmie kontrolę bezpieczeństwa.

Największym przyszłorocznym wyzwaniem dla Lotniska Chopina będzie — zdaniem jego szefa Michała Marca — obsługa uczestników finałów piłkarskich mistrzostw Europy.

— Po raz pierwszy w historii Polska będzie gospodarzem jednej z największych imprez sportowych świata. Dla tysięcy zagranicznych kibiców Lotnisko Chopina będzie bramą do naszego kraju i pierwszym z nim kontaktem. Na nas spoczywać będzie w dużej mierze odpowiedzialność za kształtowanie wizerunku Polski i Polaków. Będziemy na to gotowi — zapewnia Michał Marzec. Zaraz po EURO 2012 na dwa lata zostanie zamknięta do przebudowy stara część Terminalu A. W przyszłym roku zarządzające portem przedsiębiorstwo Porty Lotnicze (PPL) przejmie od Straży Granicznej kontrolę bezpieczeństwa.

— Do tych zadań przygotowujemy się już od dłuższego czasu — podsumowuje dyrektor Marzec. W pierwszym etapie będą to robić już szkoleni pracownicy lotniska, w przyszłości być może zewnętrzna firma. Zgodnie z przepisami wszystkie porty lotnicze mają przejąć kontrolę od Straży Granicznej do marca 2013 r. Do 16 grudnia na Lotnisku Chopina obsłużonych zostało 9,06 mln pasażerów, czyli o 7,2 proc. więcej niż w 2010 r. Liczba operacji lotniczych w 2011 r. jest o ponad 5 proc. mniejsza niż w 2010 r. W tym roku otwarte zostały dwa nowe pirsy, co powiększyło powierzchnię terminala o ponad 18 tys. mkw., a liczbę wyjść z 28 do 45. Zmodernizowana została droga startowa, dzięki czemu lotnisko może obecnie regularnie przyjmować wszystkie największe samoloty świata. Wyremontowana została też płyta postojowa i droga kołowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane