Okocim emituje i sprzedaje

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 2001-10-04 00:00

Okocim emituje i sprzedaje

Jeśli dzisiejsze NWZA Okocimia zatwierdzi emisję akcji oraz sprzedaż majątku po zamykanych browarach w Krakowie i Chociwlu, spółka nie powinna mieć problemów z finansowaniem planowanych przejęć w branży oraz modernizacją zakładu w Brzesku.

Akcjonariusze Okocimia mają zdecydować o emisji akcji, od której w dużym stopniu będzie zależała realizacja planów konsolidacyjnych. Brzeska spółka jeszcze w tym roku chce przejąć browary Bosman i Kasztelan. Koszt tej akwizycji szacowany jest na 220 mln zł, z czego połowę ma przynieść nowa emisja. Reszta będzie pochodziła ze środków własnych oraz kredytów.

Spółka zamierza wyemitować do 16 mln akcji o wartości nominalnej 1 zł. Walory trafią w ręce Bitburgera, który w zamian przeniesie na Okocim majątek Bosmana i Kasztelana. Dzięki tej transakcji Bitburger wejdzie w posiadanie 25 proc. kapitału brzeskiej spółki.

— Zastanawiająca jest w tym wszystkim forma wejścia Bitburgera w struktury kapitałowe Okocimia. Na ile będzie to trwały związek, trudno w tej chwili powiedzieć. Nie można wykluczyć, że w przyszłości Bitburger będzie chciał odsprzedać swoje udziały Carlsbergowi (dominującemu akcjonariuszowi Okocimia) bądź inwestorowi finansowemu — ocenia Grzegorz Lityński, analityk DM WBK.

Kierownictwo piwnej spółki poważnie rozważa możliwość przeprowadzenia operacji jeszcze w tym roku. Natomiast w przyszłym chce zakończyć przejęcie Piasta.

Kolejną istotną decyzją dla Okocimia będzie zamknięcie browarów w Krakowie i Chociwlu. Ważniejsza wydaje się jednak ewentualna sprzedaż majątku po zamykanych zakładach. Realizując ambitny plan zdobywania rynku brzeskie przedsiębiorstwo musi się liczyć z bardzo wysokimi wydatkami. Ponadto wdraża plan modernizacji browaru w Brzesku szacowany na 74 mln zł. Dlatego sprzedaż zbędnych nieruchomości może okazać się poważnym zastrzykiem finansowym. W sumie inwestycje pochłoną blisko 300 mln zł.