Oleofarm wpuści inwestora

  • Alina Treptow
opublikowano: 10-01-2014, 00:00

Producent suplementów diety rozbuduje zakład w strefie i wyruszy do Niemiec.

Polscy wytwórcy leków bez recepty oraz suplementów diety zaczynają szukać zysków za granicą. Wrocławski Oleofarm przymierza się do wejścia na rynek niemiecki.

Zobacz więcej

Oleofarm, którego wiceprezesem jest Marek Chrzanowski, specjalizuje się w suplementach diety. Nie ukrywa, że chce spróbować sił również na rynku leków na receptę. [FOT. TW]

— Nie zamierzamy szukać partnerów, ponieważ chcemy stworzyć własne struktury sprzedaży. Przygotowujemy się do otwarcia oddziału — mówi Marek Chrzanowski, wiceprezes i udziałowiec spółki. W zdobywaniu niemieckojęzycznych klientów firmie pomoże inwestor. Decyzja, kto nim zostanie, jeszcze nie zapadła. Właściciele Oleofarmu rozmawiają z dwoma funduszami private equity, które — po zapoznaniu się z wynikami finansowymi spółki za 2013 r. — mają złożyć oferty wiążące.

— Fundusz przejmie większościowy pakiet — mówi Marek Chrzanowski. W 2013 r. Oleofarm urósł o 23 proc. Przychody grupy wyniosły 64 mln zł, a zysk netto 6,5 mln zł. W 2014 r. spółka planuje wzrost obrotów na poziomie 18-25 proc. Eksperci zwracają uwagę, że rynek niemiecki będzie dla Oleofarmu dużym wyzwaniem.

— Jest bardzo konkurencyjny, ale również bardzo duży. Miejsce dla producentów, którzy mogą pochwalić się suplementami dobrej jakości, powinno się znaleźć, jeśli nie poskąpią na reklamę — mówi ekspert branży leków OTC i suplementów diety, który chce zachować anonimowość. Ekspansja zagraniczna wymaga inwestycji. Wrocławska spółka przymierza się do rozbudowy mocy produkcyjnych i magazynowych. Ma już zgodę Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na powiększenie wrocławskiego zakładu.

— Łączny koszt szacujemy na 16,5 mln zł. Ruszamy z projektem w tym roku i również w tym roku mamy nadzieję go zakończyć — mówi Marek Chrzanowski. Leki bez recepty cieszą się ostatnio zainteresowaniem inwestorów branżowych i finansowych. Kontraktowy producent medykamentów Medicofarma w maju ubiegłego roku kupił Marcmed, firmę farmaceutyczną specjalizującą się w lekach przeciwbólowych bez recepty. Wcześniej, bo pod koniec 2012 r., fundusz Mid Europa Partners zainwestował w Walmark, czeskiego wytwórcę suplementów diety.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu