Olsztyński klaster stawia na OZE

DI, PAP
opublikowano: 28-02-2013, 14:14

Biogazownie rolnicze i fotowoltaika to dziedzina, którą będą wspólnie rozwijać na Mazurach instytucje oraz firmy.

Osiem instytucji i przedsiębiorstw powołało w poniedziałek w Olsztynie klaster technologiczny Energia i Środowisko, który ma doprowadzić do lepszego wykorzystywania źródeł energii odnawialnej  w północno-wschodniej Polsce.

Umowę o utworzeniu klastra podpisały: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Warmińsko-Mazurska Agencja Energetyczna oraz sześć spółek zainteresowanych wzrostem produkcji tzw. zielonej energii.

Andrzej Koniecko, prezes Warmińsko-Mazurskiej Agencji Energetycznej mówi, że klaster będzie specjalizować się w biogazowniach rolniczych i fotowoltaice. Według niego, zawarcie porozumienia ma umożliwić kompleksową realizację inwestycji bioenergetycznych.

- Mamy potencjalnego partnera, który kończy dopracowywać technologię małej biogazowni rolniczej i chce wejść do naszego klastra. Dzięki temu będziemy produkować większość urządzeń na Warmii i Mazurach, zamiast sprowadzać je jak dotąd z Niemiec – mówi Andrzej Koniecko.

Powiązanie korporacyjne firm i instytucji ma pomóc w zdobywaniu środków unijnych na wspólne przedsięwzięcia. W skład grupy założycielskiej klastra weszły - poza uniwersytetem i regionalną agencją energetyczną - warszawskie spółki AAT Biogas Polska i Silo-System, a także Techpal, Budex i Elektrykos z woj. warmińsko-mazurskiego oraz olsztyńskie przedsiębiorstwo Przem-Gri, które jest koordynatorem przedsięwzięcia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane