OLX daje dopalacz samochodom

opublikowano: 12-11-2019, 22:00

Były właściciel Allegro, wciąż kontrolujący OLX, zainwestuje 400 mln USD w handlujący autami start-up, który stawia pierwsze kroki w Polsce.

Mało kto ma w Polsce takie sukcesy w handlu internetowym jak inwestorzy z Republiki Południowej Afryki. Właścicielem Allegro przez lata, do 2016 r., był notowany w Johannesburgu koncern Naspers, który po sprzedaży platformy e-handlowej funduszom private equity wciąż kontroluje największego na krajowym rynku operatora e-płatności PayU oraz serwis ogłoszeniowy OLX.

Wkrótce Naspers chce zacząć odgrywać — pośrednio — dużą większą rolę na rynku handlu autami używanymi w internecie i poza nim. W tym tygodniu Reuters poinformował, że Prosus — zależny od Naspersa wehikuł, notowany od kilku miesięcy na giełdzie w Amsterdamie — zainwestuje do 400 mln USD w start-up Frontier Car Group (FCG), który zajmuje się wyceną, kupnem i sprzedażą samochodów używanych. To już kolejna inwestycja, bo jeszcze w maju 2018 r. Naspers za pośrednictwem OLX włożył w FCG 89 mln USD. FCG, w odróżnieniu od większości biznesów Naspersa, nie koncentruje się na obecności w internecie. Model biznesowy zakłada oferowanie właścicielom pojazdów wyceny online lub przyjazdu do punktów stacjonarnychi oddanie samochodu do inspekcji. Potem FCG może odkupić pojazd i sprzedać go w drodze licytacji np. dealerom aut używanych.

Obecnie FCG działa na kilku rynkach latynoamerykańskich i azjatyckich. W ubiegłym roku miało 700 mln USD przychodów, trzykrotnie więcej niż rok wcześniej. Jeszcze wiosną tego roku FCG zawarło w Polsce umowę joint venture z operatorem serwisu OLX i rozpoczęło przygotowania do rynkowego debiutu. Udziały w tej spółce mają teraz trafić do FCG, Naspers zaś stanie się pośrednio największym akcjonariuszem start-upu.

Przedstawiciele polskiego oddziału OLX na razie nie chcą mówić o szczegółach samochodowego projektu. Z naszych informacji wynika jednak, że polska odsłona serwisu FCG jest już niemal gotowa do startu i oficjalnego debiutu można spodziewać się w najbliższych tygodniach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu