Naspers odkupi auta od Polaków

opublikowano: 09-04-2019, 22:00

Właściciel OLX i Otomoto.pl chce wprowadzić do Polski platformę do skupu pojazdów używanych oraz ich odsprzedaży sieciom dealerskim.

Po wyjściu z głównego biznesu warto wejść w nowy. Południowoafrykański Naspers w 2016 r. za 3,25 mld USD sprzedał funduszom private equity serwis Allegro, ale z Polski się nie wycofał — zachował tu m.in. operatora płatności PayU, platformę ogłoszeniową OLX czy platformę motoryzacyjną Otomoto.pl. Teraz zamierza wprowadzić nowy biznes, komplementarny z istniejącymi. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wpłynął wniosek w sprawie utworzenia wspólnego przedsiębiorcy przez OLX Global (z siedzibą w Holandii) i Frontier Car Group (FCG, z siedzibą w USA, ale wywodzące się z Niemiec).

Sujay Tyle, założyciel i szef Frontier Car Group, rozpoczął studia
na Harvardzie w wieku 15 lat, a potem rzucił uczelnię, by za 100 tys. USD ze
stypendium od twórcy PayPala rozwijać biznes. Współtworzył m.in. rekrutacyjny
start-up Hired.com, a teraz z byłym właścicielem Allegro bierze się za
samochody używane.
Zobacz więcej

SERYJNY STARTUPOWICZ:

Sujay Tyle, założyciel i szef Frontier Car Group, rozpoczął studia na Harvardzie w wieku 15 lat, a potem rzucił uczelnię, by za 100 tys. USD ze stypendium od twórcy PayPala rozwijać biznes. Współtworzył m.in. rekrutacyjny start-up Hired.com, a teraz z byłym właścicielem Allegro bierze się za samochody używane. youtube.com/INKTALKS

„Wspólny przedsiębiorca będzie działał na rynku handlu używanymi pojazdami w Polsce, prowadząc platformę umożliwiającą skup pojazdów używanych, a następnie ich odsprzedaż na rzecz sieci dealerskich” — czytamy na stronach UOKiK.

Szczegółów na razie brak.

„W związku z trwającym postępowaniem, które jest następstwem złożenia wniosku, obecnie możemy jedynie potwierdzić, że takie dokumenty zostały złożone do UOKiK. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć czasu rozpatrzenia wniosku, a tym samym nie zostały ustalone przez strony szczegóły rozwiązań biznesowych. Podkreślić należy, że każda ze stron biorących udział w przedsięwzięciu prowadzi własne prace przygotowawcze oraz koncepcyjne. Dopiero w następstwie pozytywnej decyzji urzędu będziemy mogli pracować nad ustaleniem finalnych założeń” — poinformował w odpowiedzi na nasze pytania serwis Otomoto.pl, wchodzący w skład grupy OLX.

FCG działa od 2016 r. Spółka w pierwszej kolejności otwierała oddziały w takich krajach, jak Meksyk, Indonezja, Chile, Nigeria i Pakistan. Deklarowała przy tym, że jej rozwiązania przeznaczone są głównie dla rozwijających się rynków latynoamerykańskich, azjatyckich i afrykańskich, a w planach nie ma ekspansji do Europy Zachodniej i USA. Model biznesowy FCG — w odróżnieniu od OLX czy Otomoto — nie opiera się na tworzeniu serwisu, na którym użytkownicy wystawiają swoje oferty, tylko na mocnej obecności poza internetem. Właściciele pojazdów mogą uzyskać wycenę online lub przyjechać do stacjonarnych punktów spółki i oddać auta do inspekcji, a następnie sprzedać spółce. Na podobnych zasadach działa np. obecny w Polsce od pięciu lat niemiecki start-up z branży automotive Auto1 czy amerykańska Carvana, która pozyskała od inwestorów blisko 1 mld USD i jest wyceniana na nowojorskiej giełdzie na 9 mld USD. W kolejnym kroku kupujący (np. dealerzy aut używanych) mogą na podstawie otrzymanych danych kupić dany pojazd — lub licytować. Łącznie w ramach trzech rund finansowania FCG pozyskało od inwestorów blisko 170 mln USD. Spółka na pięciu rynkach zagranicznych, na które weszła, otworzyła ponad 100 punktów inspekcji pojazdów, zainwestowała też w infrastrukturę do przechowywania kupionych aut. W 2018 r. przez jej platformy przeszły samochody o wartości 250 mln USD.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

W Polsce do tej pory FCG nie było obecne, a w Europie stawiało dopiero pierwsze kroki. Naspers, za pośrednictwem OLX, zainwestował w platformę w maju 2018 r. 89 mln USD i zapowiedział, że będzie wprowadzał ją na rynki, na których już prowadzi działalność. Już pod koniec ubiegłego roku OLX we współpracy z FCG uruchomił platformę w Indiach.

Korekta: W pierwotnej wersji artykułu podano, że niemieckie Auto1 działa w Polsce od roku. Tymczasem firma zadebiutowała na polskim rynku w 2014 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy