Naspers odkupi auta od Polaków

opublikowano: 09-04-2019, 22:00

Właściciel OLX i Otomoto.pl chce wprowadzić do Polski platformę do skupu pojazdów używanych oraz ich odsprzedaży sieciom dealerskim.

Po wyjściu z głównego biznesu warto wejść w nowy. Południowoafrykański Naspers w 2016 r. za 3,25 mld USD sprzedał funduszom private equity serwis Allegro, ale z Polski się nie wycofał — zachował tu m.in. operatora płatności PayU, platformę ogłoszeniową OLX czy platformę motoryzacyjną Otomoto.pl. Teraz zamierza wprowadzić nowy biznes, komplementarny z istniejącymi. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wpłynął wniosek w sprawie utworzenia wspólnego przedsiębiorcy przez OLX Global (z siedzibą w Holandii) i Frontier Car Group (FCG, z siedzibą w USA, ale wywodzące się z Niemiec).

SERYJNY STARTUPOWICZ:
SERYJNY STARTUPOWICZ:
Sujay Tyle, założyciel i szef Frontier Car Group, rozpoczął studia na Harvardzie w wieku 15 lat, a potem rzucił uczelnię, by za 100 tys. USD ze stypendium od twórcy PayPala rozwijać biznes. Współtworzył m.in. rekrutacyjny start-up Hired.com, a teraz z byłym właścicielem Allegro bierze się za samochody używane.
youtube.com/INKTALKS

„Wspólny przedsiębiorca będzie działał na rynku handlu używanymi pojazdami w Polsce, prowadząc platformę umożliwiającą skup pojazdów używanych, a następnie ich odsprzedaż na rzecz sieci dealerskich” — czytamy na stronach UOKiK.

Szczegółów na razie brak.

„W związku z trwającym postępowaniem, które jest następstwem złożenia wniosku, obecnie możemy jedynie potwierdzić, że takie dokumenty zostały złożone do UOKiK. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć czasu rozpatrzenia wniosku, a tym samym nie zostały ustalone przez strony szczegóły rozwiązań biznesowych. Podkreślić należy, że każda ze stron biorących udział w przedsięwzięciu prowadzi własne prace przygotowawcze oraz koncepcyjne. Dopiero w następstwie pozytywnej decyzji urzędu będziemy mogli pracować nad ustaleniem finalnych założeń” — poinformował w odpowiedzi na nasze pytania serwis Otomoto.pl, wchodzący w skład grupy OLX.

FCG działa od 2016 r. Spółka w pierwszej kolejności otwierała oddziały w takich krajach, jak Meksyk, Indonezja, Chile, Nigeria i Pakistan. Deklarowała przy tym, że jej rozwiązania przeznaczone są głównie dla rozwijających się rynków latynoamerykańskich, azjatyckich i afrykańskich, a w planach nie ma ekspansji do Europy Zachodniej i USA. Model biznesowy FCG — w odróżnieniu od OLX czy Otomoto — nie opiera się na tworzeniu serwisu, na którym użytkownicy wystawiają swoje oferty, tylko na mocnej obecności poza internetem. Właściciele pojazdów mogą uzyskać wycenę online lub przyjechać do stacjonarnych punktów spółki i oddać auta do inspekcji, a następnie sprzedać spółce. Na podobnych zasadach działa np. obecny w Polsce od pięciu lat niemiecki start-up z branży automotive Auto1 czy amerykańska Carvana, która pozyskała od inwestorów blisko 1 mld USD i jest wyceniana na nowojorskiej giełdzie na 9 mld USD. W kolejnym kroku kupujący (np. dealerzy aut używanych) mogą na podstawie otrzymanych danych kupić dany pojazd — lub licytować. Łącznie w ramach trzech rund finansowania FCG pozyskało od inwestorów blisko 170 mln USD. Spółka na pięciu rynkach zagranicznych, na które weszła, otworzyła ponad 100 punktów inspekcji pojazdów, zainwestowała też w infrastrukturę do przechowywania kupionych aut. W 2018 r. przez jej platformy przeszły samochody o wartości 250 mln USD.

Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
×
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W Polsce do tej pory FCG nie było obecne, a w Europie stawiało dopiero pierwsze kroki. Naspers, za pośrednictwem OLX, zainwestował w platformę w maju 2018 r. 89 mln USD i zapowiedział, że będzie wprowadzał ją na rynki, na których już prowadzi działalność. Już pod koniec ubiegłego roku OLX we współpracy z FCG uruchomił platformę w Indiach.

Korekta: W pierwotnej wersji artykułu podano, że niemieckie Auto1 działa w Polsce od roku. Tymczasem firma zadebiutowała na polskim rynku w 2014 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane