Onico stanęło pod ścianą

Firma obracająca paliwami ma poważny problem z trzema bankami. Jeden z nich uznał, że terminowa spłata zobowiązań jest zagrożona. I wstrzymał kredyt.

Onico specjalizuje się w handlu i imporcie paliw, w szczególności LPG, diesla i biopaliw. Szerzej znany jest jednak dzięki osiągnięciom w sporcie — sponsoruje Onico Warszawa, męską drużynę siatkarską, która jest aktualnym wicemistrzem Polski. Z poniedziałkowego komunikatu giełdowego wynika jednak, że o firmie będzie zaraz głośno z przyczyn biznesowych. Ma problemy z bankami.

Zobowiązania zagrożone

Onico, którego akcje są notowane na New Connect, czyli tzw. małej giełdzie, podało w poniedziałek,że mBank wstrzymał się z uruchomieniem kredytu w rachunku bieżącym dla firmy. Z komunikatu wynika, że decyzja mBanku została uzasadniona „pogorszeniem się sytuacji ekonomiczno-finansowej emitenta oraz stanu majątkowego, w sposób mogący zagrażać terminowej spłacie zobowiązań wynikających z przedmiotowej umowy”.

Decyzję w sprawie wstrzymania dalszego nowego kredytowania podjął także BNP Suisse, a ING Bank Śląski nie będzie przekazywał na rzecz spółki „środków z rachunków cesyjnych na podstawie umowy przelewu wierzytelności z tytułu umów handlowych z monitoringiem”. Bez zmian pozostają natomiast linie kredytowe z Alior Banku. Zapytaliśmy Onico o to, jak zarząd widzi możliwość dalszego działania firmy. Nie otrzymaliśmyjeszcze odpowiedzi. W komunikacie można jedynie przeczytać, że zarząd rozpoczął rozmowy „w celu ustabilizowania linii kredytowych i zapewnienie czasu na wdrożenie działań naprawczych”.

To nie my, to oni

O komentarz poprosiliśmy też Lartiq TFI (dawniej Trigon TFI), który ma ponad 25 proc. akcji Onico.

„Pozostajemy w kontakcie z organami spółki i analizujemy sytuację. Wierzymy, że zarząd będzie mógł zapewnić spółce możliwości rozwoju i finansowania. Mamy nadzieję, że spółka właściwie zarządzi bieżącą sytuacją finansową” — odpowiedział nam fundusz.

Podkreślił przy tym, że za inwestycję w Onico odpowiada poprzedni zarząd Lartiq TFI.

„Obecnie naszym celem jest utrzymanie maksymalnie transparentnejsytuacji spółki w celu ochrony środków naszych klientów” — czytamy w piśmie funduszu do „PB”.

Giełdowe spadki

O ile w sporcie Onico ma dobrą passę, o tyle na giełdzie szło firmie ostatnio słabo. W rok kurs na NewConnect spadł o 78 proc. W 2018 r. strata netto spółki wyniosła 10,5 mln zł, wobec 10,7 mln zł zysku rok wcześniej. Na początku czerwca z funkcji prezesa zrezygnował Marek Stanio, a w kolejnych tygodniach na żądanie obligatariuszy spółka dokonała przedterminowego wykupu części obligacji serii P o wartości nominalnej 1,83 mln zł. Poza Lartiq TFI znaczącym akcjonariuszem Onico jest Capitale Tre Investments, który ma 40,77 proc. akcji i 54,55 proc. głosów. Firma Pamela ma 9,27 proc. akcji i 7,11 proc. głosów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu