OPEC utrzyma podaż i ceny ropy na obecnym poziomie

12-12-2010, 08:35

Ministrowie krajów zrzeszonych w OPEC, którzy spotkali się w stolicy Ekwadoru, poinformowali w sobotę, że utrzymają podaż ropy naftowej na obecnym poziomie, a cena za baryłkę nie będzie przekraczać 90 dol.

Licząca 12 państw członkowskich organizacja poinformowała po krótkim spotkaniu w Quito, że podjęła decyzję o utrzymaniu poziomu podaży ropy w oparciu o prognozy gospodarcze, zgodnie z którymi popyt na ten surowiec będzie w 2011 roku rósł wolniej niż w roku obecnym.

"Rynek jest zrównoważony i stabilny" - powiedział reporterom saudyjski minister ds. ropy naftowej, Ali Niami, którego zdaniem "fundamentalna (ocena) rynku jest dobra".

Komunikat wydany po spotkaniu zwracał jednak uwagę na "ryzyko (zachwiania) kruchego globalnego ożywienia gospodarczego" oraz "obawy o drugi kryzys bankowy w Europie".

Ministrowie OPEC ocenili też, że najbardziej zindustrializowane kraje świata nadal mają problemy z "niską produkcją przemysłową, zmniejszona konsumpcją w sektorze prywatnym oraz uporczywie utrzymującym się wysokim bezrobociem".

Podjęcie w na spotkaniu w Quito decyzji o utrzymaniu obecnego poziomu podaży i braku rewolucji cenowych było tak dalece do przewidzenia dla, że w Ekwadorze nie stawili się ministrowie z Kuwejtu, Iraku, Kataru i Nigerii, a ich kraje wysłały jedynie niższych rangą dyplomatów.

OPEC po raz ostatni radykalnie zmienił poziom wydobycia ropy w 2008 roku, wprowadziwszy ograniczenia mające podnieść ceny surowca, które spadały wraz z rozprzestrzenianiem się globalnego kryzysu finansowego.

Mimo zapewnień OPEC, wielu analityków uważa, że cena 100 dol. za baryłkę ropy będzie w 2011 roku "nieunikniona", choć będzie do tego poziomu dochodzić stopniowo.

Ekwador, który dołączył do OPEC po 15 latach przerwy, sprawował rotacyjne przewodnictwo kartelu w tym roku. W 2011 przejmie je Iran.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / OPEC utrzyma podaż i ceny ropy na obecnym poziomie