Open Finance wycenił Home Brokera

[ET]
opublikowano: 01-03-2012, 00:00

Pośrednik z grupy Getin Noble sam już tworzy grupę i konsoliduje wyniki spółek. W 2011 r. wszystkie zarobiły łącznie 90 mln zł.

Open Finance, pośrednik finansowy należący do Getin Noble Banku, po raz pierwszy podał wyniki skonsolidowane. Od lipca 2011 r. tworzy grupę finansową z Open Life (kontroluje 49 proc. akcji).

W IV kwartale dołączył do niej Home Broker, pośrednik w obrocie nieruchomościami i dealer kredytów hipotecznych. Jego wyniki grupa konsoliduje od listopada 2011 r. Zyski Home Brokera wyniosły w ubiegłym roku 20,2 mln zł. Open Life po pięciu miesiącach zarobiło 3,8 mln zł. Cała grupa miała 90 mln zł zysku (wzrost o 16 proc.).

Open Finance miał 85,7 mln zł czystego zarobku, wobec 72,3 mln zł w 2010 r. Andrzej Powierża, analityk DM Banku Handlowego, uważa, że wyniki grupy „są takie sobie”, a najciekawsza jest wycena goodwillu Home Brokera.

W umowie cenę ustalono na 7 razy zysk z 2012 r., ale nie mniej niż 200 mln zł, co oznacza, że Open spodziewał się co najmniej 29 mln zł zysku Home Brokera. — W wycenie spółki po przejęciu Open Finance założył, że zysk wyniesie 55 mln zł.

Daje to wartość Home Brokera na poziomie 385 mln zł. Spółka tłumaczy, że wynika to z regulacji księgowych. Gdyby Open zapłacił za Home Broker więcej niż dzisiejsza wycena, to różnica byłaby jego stratą. Dlatego zdecydował się na taki zabieg — mówi Andrzej Powierża.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [ET]

Polecane